ORTAK RESİM

Ben de 2 yaşına geldi hala yuvarlak yapamıyor diye oturmuş üzülüyorum. Çocuğumun içinde bir sanatçı yatıyormuş meğer. Bence baya fare gibi bir şey çizmiş.

 Çocuklarınızın çizimlerini renklendirerek içlerindeki sanatçı ruhu ortaya çıkarabilir, bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Ela’ya resim defterini verdim ve o özgürce boyamaya başladı. Daha sonra sadece siyah rengi kullandığını farkettim ve renkli kalemlerle resmini renklendirmeye başladım. Ortaya bu şahane ortak resim çıktı. Şimdi kim bilir evlerden nasıl sanat eserleri çıkacak?

Bu arada benim kızım boyama yapacağı zaman genellikle ilk siyah rengi eline alır. Böyle bir durumda ne yapıyoruz? ” Kızım güneş siyah olmaz, sarı olur” demiyoruz. Yaratıcılıklarını da baltalamıyoruz. Onların hayal dünyası çok renkli ve farklı izinsiz asla dalmıyoruz.

Kısacık bir öneri daha yapacağım. Çok küçük aylardan itibaren çocuklarınızı kağıt ve kalemle tanıştırın. Örneğin 6 aylıkken bebeğinize bir parça kağıt verin (Daha çok teksir kağıdı gibi ince bir kağıt ile başlamanızı öneririm.) ve buruşturmasına destek olun. 8 aylıkken artık kağıtları yırtma egzersizleri yapabilirsiniz. Bebek 10 aylık olduğunda el- göz koordinasyonu geliştirmek için kalemle tanıştırabilirsiniz. İlk kalemler, boyalar nasıl olmalı? sorusunu başka bir yazıda yanıtlamaya çalışayım ama söylemek istediğim bebeğin eline 4 aylıkken küp vermezseniz 10 aylık olduğunda 2 küpten kule yapmasını bekleyemezsiniz. En azından hemen yapmasını. Çünkü böyle bir bilgi yoktur bebekte. Ama henüz çok küçükken sadece tanıştırmak, bir süre ilgilenmesini sağlamak ileriye atılan bir adımdır.

Şimdi mi? 32 aylık. Hala karalıyor ama o karalamaları isimlendiriyor ve karalamalar çok daha kontrollü olmaya başladı. Müthiş daireler çiziyor.  Bazen dairelerden resim yapıyor. Olması gereken de bu zaten. Fazlasını beklemiyoruz. Ha fazlası varsa alkışlıyoruz. O ayrı.

Keyifli boyamalar.

img_0986

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Derya Mamat dedi ki:

    Kesinlikle katılıyorum erkenden kalem, kağıt ve boyalarla tanışmalı bebekler, çocuklar.Senelerce sanat eğitimi almış güzel sanatlar mezunu bir anne olarak resim yapmak, bişiler karalamak, çizmek ve boya ile renklendirmek kadar insanı rahatlatan az şey vardır. konuşmaya henüz başlamamış çocukların da ben kendılerını bu şekilde ifade ederek senromlardan, kendini anlatamamanın verdiği sıkıntılardan kurtulduklarını düşünüyorum.23 aylık oğlum çok şanslıyım ki aşırı derecede seviyor resmi. her gün 3 posta boyiii boyii diye feryat figan istiyor. kağıtları, kendını evii her yeri boyuyor. hatta beni bile=)ben mesela fırça bile kullanmasını istemiyorum. ellerıyle boyayı hissetmesi daha güzel geliyor. ben de hem ellerımı de kullanırdım yağlıboya yaparken ondan sanırım=)çok uzun yazdım sanırım bir yorum için. ama ben resim yapan anne-baba-çocuk görünce çok mutlu oluyorum. işte diyorum sanat sanatçı içindir, kendiniz için boyayın =)

    Beğen

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s