KONUMUZ: GİYSİLER

Ela eve gelen yardımcı kadına bile soruyor ütü yaptın mı diye? Çok meraklı ama bilmiyor ki Dünya’nın en sıkıcı işlerinden. Zaten o ütü sıcak olsa her yer yanmıştı oraya buraya bırakıyor ütüyü kıyafetleri katlamak için.

Bir çocuğa kıyafetleri öğretmenin en güzel yolu bence gerçek kıyafetlerle çalışmaktır. Biz önce giysiler kitabına baktık. Sonra benim ona hazırladığım buradaki kağıt bebeği giydirdik  Sonra da bu ütü tahtasını yaptım Ela’ya. Aslında bir sehpa tabi ki ama artık Ela’nın ütü tahtası olacak gibi gözüküyor.  Kıyafetler de Ela’nın küçülmüş kıyafetleri. Bunları ütüledikten sonra benim yaptığım gibi katlamayı öğretebilir ya da minik askılara asarak başka bir el-göz koordinasyonu çalışması yapabilirsiniz.

Cinsiyetten bağımsız olarak her çocuğun evcilik oyunları oynaması gerekir. Kız ya da erkek bütün çocuklar açısından gerçek hayatın bir provası gibi düşünebiliriz bu oyunları. Bir çok değerin, anne baba rol modellerinin oturmasında da yardımcı olacaktır. Çocukların ebeveynlerinin aynası olduğunu kabul edersek, çocuğunun evcilik oyunlarında anne baba kendini görecektir. Oyun yoluyla çocuğun yaşadığı olumlu- olumsuz durumları görmek çok kolaydır ve bu en iyi evcilik oyunlarında ortaya çıkar. Çocuğun çevresiyle, kendisiyle ve ailesiyle ilgili düşüncelerini, hissettiklerini ve isteklerini ortaya koyduğu bu platform, anne babaya da eşi bulunmaz bir ayna tutar.

Evcilik oyunlarında çok fazla materyale ihtiyaç vardır ama malzemeler ne kadar gerçeğine yakın ya da gerçek olursa o kadar iyi olur. Yine cinsiyetten bağımsız her çocuğun bir bebeği, bir arabası, bir oyuncak mutfağı ve mutfak seti olmalıdır. Burada çocuk sanıldığı gibi bir cinsel kimlik karmaşasına girmez aksine babalığa, erkek olmaya, bu role dair birçok şeyi de öğrenir. Sizler de onun oyunundan nasıl bir rol model olduğunuzu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Nasıl ki bir kız çocuğa arabalarla oynaması yasak değilse pekala bir erkek çocuk da oyuncak bebekle oynayabilmelidir. Oynamalıdır. Lütfen kısıtlamayalım.  Hem bir bebekle oynamak illa ki altını değiştirmek, yemek yedirmek gibi bakıma dair şeyler olmak zorunda değildir ki. O bebekle vücut parçaları da çalışılabilir. Üstündeki kıyafetler çıkartılıp giydirilerek  küçük kas motor beceriler yani el ve parmak kasları da çalıştırılabilir. Sırf erkek diye gelişimini bu derece destekleyecek şeylerden mahrum bırakmayalım.

https://www.instagram.com/p/BLN_Oiylw5u/?taken-by=selin_elo

img_0986

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s