MANYETİK PULLARLA BASİT MATEMATİK

Öncelikle bu etkinliği hazırlamak biraz el oyalayıcı kabul ediyorum. Ama geniş bir zamanınızda yapılmayacak kadar da zor değil. Fikir olması açısından ben anlatayım. Siz uygun bir zamanda yapın.

3 renk kartondan her birinden 5 adet olacak şekilde elma şekli kestim. Her elmaya 1 den 5 e kadar delikler açtım. Yani bir elmada bir delik, ikinci de iki delik… Farklı renk bir kartondan ise yapabildiğim kadar elma kurdu şekli kestim. Normalde bu oyunda bir zar oluyor ve hangi elmanın alınacağına ya da kaç tane elma kurdu takılacağına atılan zar karar veriyor ama bugün oyunumuzu manyetik pullarla güzelleştireceğiz. Tüm bu elmaları muhafaza edebilmek için kraft kağıttan bir çanta yaptım ve üstüne de elma baskısı.

Pulları elmaların üstündeki deliklere koydum. Daha sonra eski bir diş fırçasının kıllarını söktüm güçlü bir mıknatıs yapıştırdım çünkü bizim mıknatıslı çubuğumuz yoktu. Yaptığım mıknatıslı çubukla elmaların üstündeki pulları topladık. Elmanın üstünde kaç tane delik varsa o kadar elma kurdu geçirdik. En son da Ela’nın parmaklarına gülen yüzler çizdim. Parmakları elma kurdu oldu. Elmalardan geçirerek “Ben bir elma kurduyum. Kıvrıla kıvrıla gezerim.”şarkısı eşliğinde dans ettik.

Burada sayı kavramı, renk kavramı, küçük kas motor beceriler, dil gelişimi, sayı sayma gibi beceriler desteklendi desteklenmesine ama birinci amaç bu değildi. Eğlendik mi? Evet. Tamam o zaman amacımıza ulaştık. Size de keyifli oyunlar.

img_0986

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s