NE YİYELİM?

ne-yiyelim

Aytül Akal’ın 4 kitaplık Ormanda Oyun Serisinin son kitabı Ne Yiyelim? Kitap Ormandaki hayvanların çok acıkmasıyla başlıyor. Ne yiyeceklerine  karar verme macerasında  pek çok   meyve sebze hakkında bilgi de vermiş oluyor.  Sadece meyve sebze isimlerine değil onların özelliklerine değinirken belli başlı zıt kavramlara ve şekilleri de göz kırpıyor. Hangi meyve dilim dilim yenir? Hangi sebzenin çiçekleri yenir? Ağaçta ya da toprakta yetişen sebzeler meyveler hangileri? Hangi hayvan ne sever? gibi dolu dolu 40 sayfa. Her sayfada alttaki turuncu kutucuklarla sorular sorarak dinleyiciyi interaktif de kılması cabası.

Ela İki gündür ” Benim aklıma bişey geldi” diyor. Sonra da ” kuş geldi, kedi geldi, yumurta geldi” falan diyor. Ben de bunu bir oyuna çevirmeye karar verdim. Hayvan, sebze, meyve, taşıt vb. kartları yere serdim. ” Aklıma turuncu bir sebze geldi, yeşil bir hayvan geldi.” gibi soruyorum o da tahmin etmeye çalışıyor. Bilemezse ” Tavşanlar seviyor.” gibi ipuçlarını çoğaltıyorum. Çok eğlenceli bir oyun oldu.

Oyunda kullandığımız kartlar için Google’a istediğim görseli başına cartoon kelimesi  ekleyerek İngilizce olarak yazıyorum. Görsellere tıklayıp açılan pencereden araçlar bölümüne tıklayıp boyutu büyük boy olarak seçiyorum. Daha sonra beğendiğim görseli word’e yapıştırıyorum. Çıktısını alıyorum. Kenarlarından boşluk olacak şekilde kesiyorum. Ben hem bu arka fondaki beyaz görüntüyü seviyorum hem de zamandan tasarruf edip özenli bir şekilde kesmeme gerek kalmıyor. PVC kaplayıp arkalarına buzdolabına yapıştırdığımız market ya da fast food mıknatısları yapıştırıyorum. Bizdeki kartlar mıknatıslı olduğu için bulduklarını panosuna yapıştırıyor ama bir sepet vb. İçine de koyulabilir.

Bu kitabı bir başka şekilde daha değerlendiriyoruz. Evde kitabın içinde geçen hayvanlardan bulabildiklerimizi ve mıknatıslı meyve sebzelerini getirip kitabı okurken canlandırma şeklinde yapıyoruz. Ela her seferinde bambaşka yerlere taşıyor oyunu. Kiminde hayvanlarla tanışma oyunu oynuyor. Kiminde meyve sebzeleri hayvanlara yedirme. Bazen hafıza oyunu oynuyoruz. Gözlerimi kapatıyorum. Ela bir kartı saklıyor ben eksik olanı bulmaya çalışıyorum vb.  kendince o anlık oyunlar buluyor. Kitap da oyunlar da tavsiyemiz.

img_0986kitap-kurtlarina

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s