IŞIKLI MASA VE DIY GÖKKUŞAĞI BLOKLARI

Ikea Latt masa alana kadar bizi idare eder diye düşünerek kolları sıvadım. Ama çok da işimizi gördü. Öyle ki masa almaya gerek duymuyorum artık. Masa şeklinde yapmak isteyenler Google’da nasıl yapılacağına dair pek çok yazı ve video bulabilir. Belki masa almadan önce bu şekilde deneyip çocuğunuzun ilgisini ve tepkisi de ölçebilirsiniz.

Bir adet şeffaf kapaklı kutuya ihtiyacımız var. Opak bir yüzeye ihtiyacımız olduğu için şeffaf kutunun tabanına, taban ölçüsünde yağlı kağıdı bantla yapıştırdım. Kenarlarına da alüminyum folyo yapıştırdım. İçine fener (ya da feneri açılmış telefon )yerleştirdim. Kutuyu kapattım. Hepsi bu. Işıklı masa hazır.

unnamed (1)cunnamed

Gelelim diy gökkuşağı bloklara. Bu materyal Reggio Emilia yaklaşımında kullanılan bir oyun materyalidir. Jengalarla henüz kuralına göre oynayamıyor Ela. Bende 6 tanesini bir çerçeve oluşturacak şekilde silikon tabancasıyla yapıştırdım ve bundan iki tane yaptım.

IMG_9060 IMG_9063 IMG_9064 IMG_9065

Arasına folia marka transparan kağıtlardan koydum. Daha sonra sulu, kumlu ve aynalı olanlardan da yapacağım. Şimdilik ana ve ara renkler konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyorum.

IMG_9116 IMG_9121

 Manyetik pullarla da çalışma yapılabilir. Şeffaf olan her türlü obje ile çalışılabilir. Çizgi çalışmaları yapılabilir. Ya da bir yaprağın bütün detayları incelenebilir.   Bir de üzerine irmik döküp kum gibi kullanarak şekiller vb. de yapılabilir. Burada bir duyu torbası ile çalıştık. Herhangi bir kavramı öğretmek için kullanabileceğiniz gibi sadece çocuğunuzun yaratıcılığını ortaya koymasını sağlayacak şekilde  serbest de bırakabilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/BNep5U1FvD8/?taken-by=selin_elo

img_0986 diy-oyuncak

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s