OYUN MATI (DENİZ)

Katıldığımız bir oyun atölyesinde göl temalı bir oyun matı gören Ela mata aşık olur ve annesinden aynısından ister. Hikaye de böyle başlar. Annesi kızını kırar mı? Tabii ki kırmaz ve hiç vakit kaybetmeden işe koyulur. Bir uyku saatinde başladım yapmaya. Kalkınca Ela da yardım etti ve çabucak bitti. Bu mat için ekstra hiç bir malzeme almadım. Evde ne varsa onu değerlendirdim. Ama yine de malzemeleri size yazacağım.

Maket kartonu- silikon tabancası- kalın kumaş- ince kumaşlar- simli eva ( Köpük kağıt)- etrafına sarmak için halat.

       

Öncelikle bir adet maket kartonu-fotoblok da deniyor- alıp kocaman bir daire çizip kestim. Ardından elimde kalınca bir kumaş vardı. Onunla da maket kartonunun üstünü kapladım. En üstüne de yeşil bir kumaş koyup kartondan daha büyük olacak şekilde kesip etrafına kesikler attım. Silikon tabancasıyla kesikleri gerdirerek yapıştırdım. Benim elimdeki likralı bir kumaştı. Dolasıyla çok esniyordu. Siz varsa normal kumaşla yapın. Bu deniz kısmıydı. Kahverengi bir kumaşla üçgen gelecek şekilde kara parçasını yaptım. Aslında aklımda hasır bir kumaşla farklı bir doku vermek vardı ama bulamadım. Simli evayı gelişigüzel keserek bombeli yapıştırıp yeşil alan yaptım.  Son olarak etrafını halatla çevreledim ki daha düzgün dursun. Ben bu çalışmanın hiç bir yerinde dikiş kullanmadım. Sadece silikon tabancasıyla yapıştırdım. Bu sayede birkaç saat içinde bitti ama dikiş dikme becerisi olanlar çok daha güzelini yapabilirler.

    

Denizimiz bitince üzerine akvaryum taşları koyduk. Daha sonra çeşitli balıklar yerleştirdik. Playmobil  ( Lego gibi minyatür oyuncak markası) ağaçları kullandık. Polly Pocket bebeklerini soyduk güneşlendirdik. Sylvanian tavşanlarını denizde yüzdürdük. Hatta ananas evli Sünger Bob ve arkadaşları bile ziyaret ettiler matımızı.

Ben fikri verdim. Yapım aşamalarını da paylaşıyorum. Sizler sınırsız oyun oynayabilirsiniz. Oyun atölyesinde kurbağalar için bir göldü bu. Kurbağaların yaşam döngüsünü, çeşitlerini, seslerini öğrendik. Hatta sonrasında balık yakalama oyunu oynadılar yine bu gölde. Yani bu ve benzeri pek çok oyun oynayabilirsiniz. Sırada tarla yapımı var. Takipte kalın.

https://www.instagram.com/p/BR_Y87tFafY/?taken-by=selin_elo

 

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s