BİR FİL NASIL UYUR?

bir fil nasil uyur.png

Muhteşem bir kitap tutuyorum elimde. Oldukça sade. Yeterince kısa ve alabildiğine komik. Hikayesinden daha çok resimlerine bayıldığım bir kitap bu. Zaten aslında bir hikayesi de yok ama kuvvetli bir zeka ürünü olduğu kesin. Muhteşem kurgu muhteşem çizimlerle bir araya gelince ortaya şahane bir kitap çıkmış.

Bir uyku kitabı Bir Fil Nasıl Uyur? Yani tam bir uyku kitabı değil ama  uyumadan önce okunabilecek çok keyifli bir kitap. Pembe bir fil var ve uyumak için şekilden şekle girerek aslında bir filin nasıl uyumayacağını anlatıyor. Bunu yaparken de diğer hayvanların nasıl uyuduğunu gösteriyor. Albatros kuşları gibi mesela hem uyuyup hem uçabilir mi? Uçmak mı? Bir fil nasıl uçar ki? Özlem Korçak çizimiyle şahane uçar. Yoksa taklit edip yarasaları başaşağı sarkarak mı? Su samurları da el ele tutuşarak uyuyorlarmış. Demem o ki kitap bittiğinde değişik hayvanların değişik uykularıyla ilgili de bilgiler öğrenmiş oluyorsunuz. Bu kadar kısa yazılarla nasıl öğretiyor derseniz yine çizimlerin yazılarla müthiş uyumu derim.

Kitabın sonunda okuyucuya da bir soru yöneltiliyor. “Peki siz nasıl uyursunuz?” Burası Ela’nın en sevdiği bölüm. Çünkü yatakta uyumaya çalışan bir fil ile özdeşim kurmaya çalışarak kendisinin hangi pozisyonda uyuduğunu bulmaya çalışıyor. ” Böyle uyumuyorum. Böyle de uyumam. Böyle uyurum…” gibi her pozisyon hakkında bir yorum yapıyor. Sonra iyi geceler. Tatlı rüyalar. Benim uykularım da senin olsun. Öpücükler. Öpücükler.

2 yaş üstü gibi yorumlar yapılmış kitap için ama bana kalırsa daha küçük yaş grubu da pekala yararlanabilir kitaptan. Biz 2 yaşına gelmeden edinmiştik. Hala severek okuyoruz. İlk okuduğumuz zamanlarda peluş bir fil oyuncağımız vardı. Tıpkı kitaptaki pembe fil gibi biz de onu şekilden şekle sokuyorduk. Size tavsiye olsun.  Size de baldan tatlı rüyalar çocuklar.

img_0986 kitap-kurtlarina

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s