İNGİLİZCE ÇOCUK ŞARKILARI KİTABI

Eski fotoğraflara bakarken bunu eklemediğimi farkettim. Hemen yazmak istedim. Bundan yıllar önce ben bir okul öncesi eğitim kurumunda çalışmaya başlamıştım. Kurumun Sorumlu Müdür’lüğünü yaparken aynı zamanda 3-6 yaş grubuna da İngilizce dersi veriyordum. Çocuklardan beklentimiz kurum olarak çok yüksek değildi. Üstelik sadece eğlensinler. Eğlenirken kulak dolgunluğu olsun istiyorduk. Ben tabii rahat duramadım ve canla başla çocuklara eğitim dokümanları hazırlamaya başladım.  Flashcardlar hazırladım. Kuklalar yaptım. Oyunlar ürettim. Küçük sanat etkinlikleri bile yapar olduk. Ben işimi çok sevdim. Çocuklar da beni çok sevdiler. Bir süre sonra benim İngilizce şarkılarım bütün okulda duyulmaya başladı. Arada 2 yaş sınıfına girip şarkıları söylüyordum. İki yaş bile sene sonunda şarkılarımı söylüyor, söyleyemeyenler hareketlerini yapıyorlardı.

Uzun lafın kısası bugün kızımın en sevdiği kitaplar arasında yer alan bu İngilizce şarkı kitapları o yıllarda öğrencilerim için hazırladığım bir materyaldi. Daha o dönemden PVC ile tanıştığım için bu hikayelerde PVC ile kaplıydı ancak delip sonra da kablo bağıyla birleştirip kitap haline getirme fikri yeni.

Ben bu hikayeleri çocuklarıma hazırlandığım sırada İngilizce bir eğitim kitabından aldım. Sanıyorum Oxford yayınlarına aitti. Her bölümün sonunda bir şarkı ve şarkının sözleri yer alıyordu. Ben de o bölümlerin renkli fotokopilerini çekmiştim. Bugün Ela kitaplardaki tüm şarkıları biliyor. Telefonuma da kendi sesimle kaydettim. Artık kısa mesafe bir yerlere giderken arabada dinliyoruz.

Gelelim bu kitapları sizin nasıl edineceğinize. Aynılarını bulmanız çok mümkün olmayacaktır ama benzer bir çalışma siz de yapabilirsiniz. Benim kitaplarında her şarkının ufak da bir hikayesi oluyor.  Bu hikayeler sayesinde çocuk için sözlerini bilmediği şarkı daha bir anlam kazanıyor. Youtube’dan videosunu izlemek gibi bir şey ama daha faydalısı. Google’a nursery rhymes lyrics yazarsanız ya da aradığınız özel bir şarkı varsa- mesela isimlerine buradaki oyundan bakabilirsiniz.- ismini yazıp sonuna lyrics ekleyip görsellerde aratırsanız bir çok alternatif çıkacaktır. İşte bir kaç örnek:

8aa2b872bcd5e674b59a449699f7d8e5 a4da7548262f70b46be4d11139093960 79bedfe368fd3fc496a768cc1ca7ff8b

Beğendiğiniz şarkıların çıktısını alın. Arzu ederseniz benim ki gibi bir kapak yapabilirsiniz.  PVC ile kaplatın. Delgeçle delin. Kabloları karışmasınlar diye bir arada tutan kablo bağı/ tutucularla bağlayın. Keyifli okumalar.

img_0986 kitap-kurtlarina

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s