ARKADAŞIMI BULUR MUSUN?

Bu oyun, yaptıktan sonra Ela hiç ilgilenmeyince ortaya çıkan oyunlardan biri. Bu sebze – meyve resimlerini tarla yazımdan hatırlayacaksınız. Motherniche sayfasından aldığımı belirtmiş, fakat orada iyice küçülterek kullanmıştım. Bu oyunda orjinal boyutlarını kullandım. Ben bu şirin sebze- meyve çizimlerine bayılıyorum. Oyun normalde hangisi sebze- hangisi meyve? şeklinde bir busybag oyunu. Ama bu haliyle Ela’nın çok ilgisini çekmedi. Ben de sebze- meyveleri iki parçalı puzzle yapmaya karar verdim. Böylece aktivite çantamıza atabilecek ve dışarıda herhangi bir yerde oynayabilecek yeni bir oyunu olacaktı. Ama Ela 2 parçalı puzzlelar için artık çok büyüğünden buna başka bir çözüm bulmam gerekiyordu. Nihai hedefim o şirin sebze/ meyveleri sevdirmek.

Çözüm ise şöyle:

IMG_3146 IMG_3147 IMG_3145

Çok çeşitli sebze ve meyvelerin yetiştiği harika bir tarla ve bu tarlaya açılan bir meyve ağacı bahçesi varmış. Bir gün tarlaya bir çocuk gelmiş. Bütün meyve ve sebzeleri toplayıp hepsini ortadan ikiye kesip bir kaba koyup gitmiş. Ertesi gün tarladan bir uğultu gelmeye başlamış. Sanki birileri ağlıyor, birileri telaş içinde bir şeyler arıyor gibiymiş. Ela olayı merak etmiş ve neler olup bittiğini görmek için tarlaya doğru koşmuş. Oraya varınca bir de ne görsün tüm sebze ve meyveler birbirine karışmış. Herkes arkadaşını bulmaya çalışıyor. Ama onca sebze- meyvenin arasında diğer yarısını bulmak kolay mı? Değil tabii ki. Ela’yı görünce ondan yardım istiyorlar.

-Bühüüü! Ela ben arkadaşımı kaybettim. Arkadaşım turuncu renkli bir sebze. Tıpkı bana benziyor. Onu bulabilir misin?

Gibi sorular soruyorlar.  Ela yardım edip bulunca bu kez bir öncekinin arkadaşı ağlıyor. Yardım istiyor. Böyle böyle tüm sebze- meyveleri arkadaşlarına/ diğer yarılarına kavuşturuyoruz. Örneğin ananas ağlıyor. “Benim yarım patates olmuş ama ben böyle değilim ki? ” Ela ananasın yarısını bulunca bu kez de patates başlıyor serzenişe. ” E sen ananası arkadaşına kavuşturdun ama ben ne yapacağım. Burada yapayalnız kaldım. ” gibi yani bir sonraki ağlama seansına en son boşta kalan devam ediyor.

Herkesin eşini bulduktan sonra ise üzerinde sebze ya da meyve yazan kasalara yerleştirme işi başlıyor. Ela birini ben de diğerini seçiyorum. Ben bir meyve bulurken o da bir sebze atıyor kasasına. Tüm sebze- meyveler bitene kadar oyun devam ediyor.

Şimdi ben yazının sonuna çıktı alabilmeniz için linkini ekleyeceğim. Çocuğunuz 2- 2.5 yaşından daha küçükse 2 parçalı puzzle eşleştirme gibi de oynayabilirsiniz. Ama büyükse  bu alternatifi düşünün derim. Çok eğlenceli olduğu kadar birilerine yardım etmenin mutluluğuyla dolup taştı Ela. Laf aramızda bazı meyve- sebzeleri Ela’nın ağlamasını taklit ederek yaptım. Böylece o ağladığında nasıl bir yaklaşımda bulunduğumu onun penceresinden izlemiş oldum.  Ya da arzu ettiği teselliyi de diyebiliriz.  “Ağlama tatlı sebze. Ben yanındayım. Sana yardım edicem.”

Keyifli oyunlar.

http://mothersniche.com/farmers-market-busy-bag-idea/

img_0986 oyun indir

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s