DIY DOBBLE

Çok şahane bir oyunun kendin yap versiyonuyla karşınızdayım. Bu çok bilinen bir oyun aslında. “Dobble”. Amerikadaki ismi “Spot it” arzu eden orjinalini de alır almasına ama 3 yaşındaki bir çocuk için orjinali bir miktar zor olabilir. Orjinal destede 55 adet kart var. Her kartta 8 adet obje bulunuyor. Kartların en önemli özelliği rasgele seçilen her iki kartın yalnızca bir ortak objesi oluyor. Boyut değişse de sadece bir obje aynı oluyor. Oyunun amacı ise kartlardaki bu ortaklığı bulmak. Son derece basit ama müthiş bir zeka ürünü olduğu kesin.

Orjinali bende olmadığı için kullanım kılavuzunda farklı oyun önerileri de var mı bilemiyorum ama oyunun farklı oynama şekillerine ulaştım. Birkaç tane de kartlara aşinalık olsun diye ısınma oyunları ben buldum. Bugünün konusu bu oyunlar. Dilimin döndüğünce hepsini anlatmaya çalıştım. Yazının sonuna benim hazırladığım kartların dosyasını da ekleyeceğim. 4 görselli bir örnek çalışma hazırladım. Kızımın ilgisini çekeceğini düşündüğüm için sevdiği çizgi film kahramanının görselleriyle hazırladım. Benzer çalışmaları ya da daha zorlarını pinterette bulmak mümkün. Pinterest’e “Diy Dobble Game Printables” yazınca bir çok çeşit çıkıyor.

Bir kart seti ve tam 11 oyun ki oyunlar daha da çeşitlendirilebilir. Oynadıkça insanın aklına farklı oyunlar gelebilir. Gelelim internetten bulup çevirdiğim ya da kendi bulduğum oyunlara.

ISINMA OYUNLARI

  1. HANGİSİ?

Herhangi bir kart ortaya koyularak hayvan olanı, nesne olanı, ekşi olanı, pembe olanı, kare olanı, yiyecek olanı bulması istenir.

  1. CANLI MI CANSIZ MI?

Herhangi bir kart ortaya koyularak canlı ve cansız nesnelerden birini ya da bütün cansız nesneleri göstermesi istenir.

  1. BİL BAKALIM

Herhangi bir kart ortaya koyularak içinizden birini tutmanız gerekir. Diğer oyuncu içinden tutulan kartı sorular sorarak tahmin etmeye çalışır.

  1. BUL

Tüm kartlar masaya serilir ve mantarları bul. Bulutları bul gibi yönergelerle bulabildiği bütün kartlarda adı söylenen nesneyi yada resmi göstermeye çalışır.

  1. ÇEMBER

3 den fazla oyuncuyla oynanabilecek bir diğer oyun. Her oyuncunun elinde bir kart olur. Ortadan rasgele bir kart seçilir ve bir oyuncuya verilir. Oyuncu çok hızlı bir şekilde elindeki kartla yeni verilen arasındaki ortak nesneyi bulup diğer arkadaşına verir. Diğer oyuncu  da aynı şekilde olabilecek en hızlı şekilde kartındaki ortak nesneyi bulur ve çember tamamlanır. Ortadan başka bir kart alarak oyundan sıkılana kadar sürebilir.

  1. SICAK PATATES

Çember oyununun aynısı müzik eşliğinde yapılır. Bu sefer müzik durana kadar hızlıca eşleştirmeler yapılır. Müzik durduğunda eşleştirme kimde kaldıysa o oyuncu oyundan çıkar.

  1. YAKALA

2 oyuncu da eline bir kart alır. Kartlar aynı anda birbirine gösterilir ve ortak olan nesne bulunmaya çalışılır. Kim önce bulursa o kart onun olur. Bütün  kartlar bitene kadar oyun sürer. Oyun sonunda kim daha çok kartı kendine alabilmişse o oyunu kazanır.

ALTERNATİF DOBBLE OYUNLARI

8. BENİM BENİM

Oyuncular kapalı olacak şekilde birer kart alırlar. Diğer kartlar ise masaya resimli yüzleri görünecek şekilde ortaya koyulur. Oyuncular aynı anda kapalı kartlarını açıp merkezdeki kartlardan biriyle kendi kartlarındaki ortak objeyi eşleştirmeye çalışır. İlk kim yaparsa o kartı kendine alır. Bu kez az önce aldığı kartı yere ters olacak şekilde koyar. Yine aynı anda açarlar ve ortak objeyi bulmaya çalışırlar. Kartı bir öncekinde kazanamamış oyuncu yine aynı kart ile oyuna devam eder. Ortak alandaki bütün kartlar bitene kadar oyun sürer. Oyun sonunda kim daha çok kartı kendine alabilmişse o oyunu kazanır.

  1. BULDUM BULDUM

Oyuncular kapalı olacak şekilde birer kart alırlar. Diğer kartlar ise masaya resimli yüzleri görünecek şekilde üst üste koyulur. Oyuncular aynı anda kapalı kartlarını açıp merkezdeki kart ile kendi kartlarındaki ortak objeyi eşleştirmeye çalışır. İlk kim yaparsa o kartı kendine alır. Bu kez az önce aldığı kartı yere ters olacak şekilde koyar. Yine aynı anda açarlar ve ortak objeyi bulmaya çalışırlar. Kartı bir öncekinde kazanamamış oyuncu yine aynı kart ile oyuna devam eder. Ortak alandaki bütün kartlar bitene kadar oyun sürer. Oyun sonunda kim daha çok kartı kendine alabilmişse o oyunu kazanır.

  1. KUYU

Tüm kartlar ortaya da bir tane koyulacak şekilde her oyuncuya dağıtılır. Oyuncular aynı anda ellerindeki kartlardan birini açar ve ortadakiyle eşleştirmeye çalışır. ilk eşleştiren kartını ortaya koyar. Sonra diğer bir kartı alıp eşleştirmeye devam eder. Elindeki kartları en hızlı bitiren oyunu kazanır.

  1. ELİMDE KALDI

Kartlar eşit olacak şekilde oyunculara dağıtılır. Her oyuncu rasgele bir kartı seçerek eline koyar ve elini diğer arkadaşlarına gösterir. Arkadaşının elindeki kartla kendisindeki ortak nesneyi bulan oyuncu kartını bulduğu arkadaşının kartının üstüne koyar ve eline başka bir kart alır. Bu şekilde amaç elindeki kartların hepsini en hızlı şekilde diğer arkadaşlarının eline bırakabilmektir.

Çocuğunuz 3 yaşından küçükse ya da ilk defa böyle bir oyun oynayacaksanız ya 4 lü olan basit versiyonunu indirin ya da sadece ısınma oyunlarını oynayarak da 6 objeli, 8 objeli kartlardan yararlanabilirsiniz. Bunun yanında bazı ısınma oyunlarını renkler, hayvanlar vb. için İngilizce pekiştirmek amaçlı da oynayabilirsiniz. Görüldüğü gibi çok basit ama zekice düşünülmüş bir oyun. Herkese keyifli oyunlar dilerim. Mutlaka deneyin.

Benim hazırladığım için download-pdf-button-1

Pinterestten bulduğum için  download-pdf-button-1

img_0986 oyun indir

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s