TUVALET EĞİTİMİ- (UYGULAMA) #1

Daha önce burada ve burada dilimin döndüğü, kalemimin yettiğince anlatmaya ve ebeveyni rahatlatmaya yer verdiğim yazılarım şöyle dursun, ben neler yaptım acaba?

Tahmin ediyorum 18 aylık civarıydı. Ela çişi gelince söylemeye ve bezine yapmaya başlamıştı. Önce geldiğini farkedip söylüyor ancak hemen sonra olduğu yere yapıyordu. Çünkü halen bezi vardı. Uzmanlar bunu yapmaya başlayan çocuğa eğitimi verdiniz verdiniz eğer vermezseniz bir süre sonra kullan ya da kaybet kuralı misali çişini söylemeyi bırakır diyorlar. Öyle de oldu. Fakat yanlızca bu bilgi benim için eğitime başlamak konusunda yeterli değildi.

Daha sonra bir gün ‘Ava da (Ela da) tuvalete yapacak.’ Dedi ve klozete yakın bir ilgi göstermeye başladı. Bu noktada daha güçlü bir sinyal yakalamaya başladığımı düşünüp hemen bir lazımlık araştırmasına girdim. Daha önce de yazdığım sebeplerden lazımlık düşünüyordum ancak doğru lazımlık için bir miktar araştırma yapmak gerekiyor. Ben klasik lazımlıklardaki içeriği klozete boşaltma olayını hem beğenmiyorum hem de hijyeni sağlama konusunda yetersiz kalacağını düşünüyordum. Bu nedenle farklı bir arayış içerisine girdim. Daha önce kuzenlerinde gördüğü bir lazımlık modeli vardı. Bu nedenle ona daha aşina diye o lazımlığı araştırmaya çalıştım. Ancak güzel olan şeylerin neden üretiminin durduğunu hiç anlamadığım gibi bu konuda da istemediğim ot burnumda bitti ve ben aradığım lazımlığı hiç bir yerde bulamadım. Alternatif bir lazımlık olarak ‘Potette’ her zaman aklımın bir köşesindeydi ancak ben ‘o lazımlığı’ arıyordum. Umutlarımın tükendiği bir gün internette gezinirken hayallerimdeki lazımlığı bir oyuncak firmasında buldum ve hemen aldım. Peki neden illa ki bu lazımlık? Ne farkı var?

unnamed (4) unnamed (5)

Bu lazımlık –ismi Popifiks– Potette’nin tip olarak aynısı ancak birden çok avantajı var. Öncelikle lazımlık seyahat tipi olarak geçiyor. Ancak evde kullanmaya da oldukça müsait. Popifiks’in Pottete’den farkı ayrıca bir kapağının bulunması. Bu kapak sayesinde çocuk oturduğu zaman sırtını yaslayabiliyor ve bu çok daha konforlu ve güvenli bir tuvalet imkanı sunuyor. Kapağın içerisine bir bölme yapılmış ki buraya da yedek poşetleri ya da ıslak mendilinizi koyabiliyorsunuz. Üstelik bu parça istenirse çıkarılabiliyor da. Lazımlığın kanatları açılarak klozet aparatı olarak kullanılabiliyor. Son olarak Potette’nin taşıma çantasından çok daha şık ve kullanışlı bir taşıma çantası var. İyi ki aldım dediğim ürünlerden biri. Maalesef piyasada yalnızca pembe ve mavi olarak iki renk seçeneğiniz bulunuyor ama bulabiliyor olmak bile lüks iken rengine ve cinsiyet ayrımı vb. konulara takılmadım. Ben lazımlığı aldıktan çok sonra lazımlığın kendi internet sitesinde yeniden üretimi olduğunu öğrendim ve birçok anneye önerdim. Toplu alım yapıldı ve onlar da lazımlıklarına kavuştular. Sizler de bu üründen almak isterseniz internette bu isimle aratabilir ve umarım bulabilirsiniz. Lazımlığın içerisine emiciliği arttırmak için yapılmış bir pedinin de bulunduğu kendi orjinal torbaları var ancak ben hiç gerek duymadım.  Başlarda küçük boy çöp poşetlerinin içine havlu kağıt koyuyordum ancak sonradan onu da yapma gereği duymadım. Kirlenen poşeti yenisiyle değiştiriyorsunuz. Maksimum hijyen. Bitti. Gitti.

Popifiksi beklerken daha doğrusu bulamadığım süre içinde treni kaçırmamak için başka bir adaptör arayışına girdim ve basit en iyidir mantığıyla İkea’nın klozet adaptöründen ve kırmızı Trogen isimli taburesinden temin ettim. Klozete oturacaksa ayaklarının yere basması hem güven duygusu için hem de kaslarının kontrolünü daha iyi sağlaması için önemli. O nedenle alışverişinize böyle bir  tabure eklemeyi unutmayınız. Bunları da temin ettikten sonra tuvaleti Ela için değiştirdiğimizi anlattım ve bizi de daha önce elimizde kitapla tuvalete gittiğimizi gördüğü için kendisinin bakabileceği resimli bebeklik kitaplarından bir sepet kitabı da klozetin hemen yanında ulaşılabilir kıldım. Sonraları tecrübeli bir annenin ‘kitapla tuvalete gitmeye alışırsa hep öyle yapmak isteyebilir. Bir süre sonra da tahmin edersin ki kitap yetmez olup mıknatıslı oyuncaklar ya da tuvalette hoşça vakit geçirmesini sağlayacak oyuncaklara göz kırpabilir. Son aşama olarak da tabletlerden medet umabilir. ‘sözleri üzerine durup bir düşündüm. Tuvalete gidip, ihtiyacını hemen görüp, gereksiz zaman harcamaktan kaçınmak için çok mantıklı gelen bu sözler Ela’nın kabız olduğu gerçeğiyle birleşince bizim evde tam yerini bulamadı. Ancak sizin çocuğunuzun böyle bir rahatsızlığı yok ise kitap, oyuncak vb. ile tuvalate gitmemesi bir seçenek olarak akıllarda kalsın isterim.

unnamed

Başlarda Popifiks de gelince onu da banyoya uygun bir yere koydum ve kendi kendine keşfetmesi için zaman tanıdım. Özellikle bir tanıtım yapmadım ama zaten dediğim gibi kuzenlerinden olaya bir miktar aşina idi. Bunu izleyen günlere Ela bezini çıkarmak ve klozete ya da lazımlığa yapmak gibi bir girişimde bulunmayınca ben de eğitime başlamadım. Yani eğitime başlamadan aylar önce bizim gerekli hazırlığımız var idi.

İnternette bir günde tuvalet eğitimi vermeyi öğreten bir kitaba denk geldim ancak tabii ki baskısı bitmiş ve hiçbir yerde bulamadım. Günler sonra Instagramda  bir annede  denk geldim ancak kendisini kitabını benle paylaşmaya ikna edemedim. Ben umutluydum yine de. Bulabileceğimi düşünerek kitap hakkında araştırmalara devam ettim. Sosyal medyanın gücünden yararlanıp üyesi olduğum anne gruplarına sordum. Kitap hakkında blog yazısı yazmış annelere sordum. Hepsi ya kitabı hediye ettiklerini ya da ellerinde olmadığını belirttiler. Beklediğim süre içinde de kitapta önerilen bebeği temin etmek için çaba sarfettim. Kitapta gerçek su içirdiğiniz bir bebek var ancak bu bebek ülkemizdeki muadil bebekler gibi içer içmez alttan sıvıyı bırakmıyor. Bunun yerine sıvıyı içerisinde muhafaza ediyor ve göbeğine bastırdığınızda açılan bir kanaldan çişi bırakıyor. Oyuncak bebek tuvaletini tutabiliyor. Daha ne olsun?  Gelin görün ki bebeği bulmak zor.. Aradığım bebeğe Almanya’da bulunca hemen temin ettim. Bebeğin ismi Baby Born. Ancak şunu söylemeliyim ki bu bebek olması şart değil ama mümkünse altına yapan bir bebek temin edebilirseniz çok iyi olur. Çünkü bu çocuğa ‘öğreten’ olma deneyimi sağlayabilir. O bebeği beslemek, tuvalete götürmek ve altını temizlemek vb. becerileri kolaylıkla benimseyebilir. Dahası oyun kurarak çocuğunuzun olası kazalara ya da sorunlara bebeği üzerinden nasıl yaklaştığının da sinyallerini size vermesini sağlayabilirsiniz.

unnamed (1)

Bir dönem Ela’ya maalesef ilaçlarla kaka yaptırabildiğimiz için – ki kabızlık problemi varsa problemin önüne geçilmeden tuvalet eğitimi önerilmez.- kafamda eğitimi parçalara ayırma ve bir basamakta başarılı olunca diğerine geçme düşüncem vardı. Çünkü kabızlık uzun bir süre yakamızı bırakmadı.  Lazımlığı uzmanların söylediği gibi sadece banyoda tutmak bana göre değildi. O nedenle ben lazımlığı her an ulaşılabilir kılmaya gayret gösterdim. Bir de tuvalet eğitimine başladığnız ilk günlerde çişi tuvalete yetiştirebilmek baş hedefiniz olmasına karşın çocuğun mesanesi henüz banyoya gidene kadar tutabilecek yeterlilikte olmuyor. Yanında lazımlık başlarda çocuk için bir oyuncak gibi de algılandığından lazımlığının kontrolünü Ela’ya bıraktım. Salona, odasına, istediği her yere götürebildi.

Bu kadar hazırlık neticesinde çişi geldiğinde klozetine oturma isteği oluştu ancak başlarda bezli bir şekilde oturmasını sağladım. Birkaç tane renkli iç çamaşırını odasında bulmasını ve farketmesini sağladım.  İtiraf etmeliyim ki bana kalsa Ela ‘ben artık bez istemiyorum’ diyene kadar beklerdim. Çünkü daha önce de bahsettiğim güçlü sinyallerin en bilinenleri bizim hayatımızda yoktu. Ancak eşim bezsiz yaşamı deneyebiliriz bence hazır deyince biz de Ela’yla konuştuk. Bunu denemek isteyip istemediğini sorduk. Ela’ya o renkli külotları giyme isteği hemen geldi ve bizimle işbirliğine olumlu yanıt verince sadece deneyeceğimizi söyledim. ‘şimdi bezini çıkaracağım ve bu renkli külotlardan istediğini giydireceğim. Çişin gelebilir. Geldiğini farkedersen bana söylersin ve hemen lazımlığına yaparsın. Anlaştık mı?’ anlaştık. Tahmin edebileceğiniz üzerine oyun oynarken bacaklarının arasından ılık ılık bir sıvının aktığını farkeden Ela ağlamaya başladı. Başlamadan önce kazaların olabileceği ve ne yapabileceğimiz konusunu da konuşmuştuk ancak minik kızım gururuna yediremediğinden olsa gerek biraz da korkusundan ağlamaya başladı. Biz eşimle birbirimize ne olursa olsun sinirlenmeden ve olabildiğince çabuk etrafı temizleyeceğimizi, birimiz yerleri silerken birimizin de Ela’nın temizliği ile ilgileneceğimiz konusunda anlaşmıştık. Bu ilk kazanın – ki kaza denmez çünkü henüz bir farkındalık yok- ustalıkla üstesinden geldik. İlk gün kazalar ve ağlamalar devam etti tabii. Ancak soğukkanlılığımızı koruyup ‘ Kazalar olur. Ben de baban da öğrenirken kazalar yaptık. Hiç önemli değil. Temizleriz geçer.’gibi basit birkaç cümleyi söyleyip durduk. Ancak Ela tüm bu pozitif yaklaşımımıza karşın ‘Anne ben hasta oldum.’ Şeklinde yaklaştı. Bezi olmadığının ve kazalar olabileceğinin elbette farkında ancak bu farkındalık kabul için ona yetmedi demek ki. Bunu takip eden günlerde kaza sayısı hatırı sayılır bir şekilde düştü ancak her kazada ağlamak rutin haline geldi. Biz onun duygularını anladığımızı ifade etmeye çalıştık elimizden geldiğince ancak ağlamayı tercih eden bir çocuğa da daha fazla müdahale edemezsiniz.

Böyle bir haftasonu denemesinin ardından 3. Gün haftaiçine denk geldi ve Ela parka gitmek istedi. Ben yine önerilenin aksine kazalara kendi güvenli ortamında, anne babasının yanında bile bu kadar üzülen bir çocuğum varken dışarı çıktığımızda tanımadığı insanların arasında kaza olma ihtimaline karşın dışarı çıkarken bezini bağladım ve herhangi bir dirençle de karşılaşmadım. ( karşılaşsaydım zorla bağlamaya kalkmazdım.) Tuvalet eğitimi verilmesini takip eden ilk haftalarda özellikle ilk bir hafta on gün dışarı çıkılması da çıkılırken bez bağlanması da önerilmiyor. Ancak burada anlatmaya çalıştığım her çocuk da bir olmuyor işte. Biz Ela’nın sürecini kolaylaştırmak için kendimizce elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Bezini bırakmaya istekli çocuk kendine en uygun anda zaten bezi istemiyor. Bu nedenle bu kafa karışıklığa neden olur mu acaba? Diye düşünmedim. Öyle de oldu. 3. Gün parka çıkacağımız sırada Ela bezini istemedi ve ‘ben kület giyeceğim.’ Dedi. Ben yeni alışmaya başladığını, kaza olabileceğini olursa üzülmeyeceğinin garantisini (!) alıp tabii ki küloduyla çıkardım ve parkta da kazası oldu ve yine ağladı. Hemen eve gidip üstünü değiştirip klasik konuşmamı yaptım ve o gün bugündür kaza sayısı yok denecek kadar aza düştü.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim bir konu da şu ki daha önce de bahsettiğim gibi tuvaleti gelince tuvalete yetişene kadar tutma olgunluğu en azından ilk günlerde gelmiyor. Bu nedenle kafamı kurcalayan soruların başında ‘dışarıda çişi gelirse ne yapacağım?’ oldu. Çünkü geldi dediği an birkaç saniye kadar vaktim var. O da altını indirmek ve lazımlığı açmak için. Öyle uzun uzadıya bekleme gibi birşey yok. O nedenle ilk günler. Çişinin geldiğini her söylediğinde olduğumuz yere lazımlığı açarak, kendi vücudumla ona siper olarak yaptırdım. Fakat artık tuvalet için daha kuytu bir köşe ya da gerçek tuvalet bulana kadar lazımlığı çıkarmıyorum. Zaten o da tutabiliyor ve tam bu saatten sonra da ‘tuvaletimizi yaparken bizi kimse görmemeli, bedenin bu kısımları özeldir, bıdı bıdı şarkımı söylemeye başladım bile. Ela’da artık her seferinde ‘bizi kimse görmesin’ deyip, tuvaletini daha kuytu köşelerde yapmayı istiyor. Yani bu açıdan da korkmayın. Sonra sonra mahremiyet konusuna giriş yapılabiliyor. Treni kaçırmıyorsunuz… (devamı bir sonraki yazıda)

logoo selin cocuk-gelisimi

One Comment Kendi yorumunu ekle

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s