RENK AVI & DOĞA BİLEKLİĞİ

Bu oyun aslında dışarıda yaptığımız bir oyun ama pekala evde de yapılabilir. Havalar halen bir sıcak bir soğuk olsa da her gün dışarı çıkmaya devam ediyoruz. Bir süredir park rutininden sıkıldım. Sitenin içerisinde büyüklü küçüklü parklar var ama yapılacak aktivite sınırlı, mekan hep aynı. Hal böyle olunca bazen küçük sürprizler yapıyoruz Ela’yla. Bugün de onlardan birini yazmaya karar verdim.

Burada iki oyun birden var. İsteyen ikisini birden oynar isteyen beğendiği bir tanesini.

unnamed (6)

İlk oyunumuz RENK AVI. Çok basit bir oyun ve dediğim gibi evde de rahatlıkla oynanabilir ama doğada bazı renkleri bulmak bir hayli zor oluyor.

Bir resim defterine herhangi bir boya ile rengi gösterecek şekilde karaladım. Dışarı çıktık ve yürüyüş yaparak defterdeki renklerde objeler, bitkiler vb. aradık.  Sonuçta açık mavi, koyu mavi ve siyah dışında bütün renklere bir çiçek, bitki bulmayı başardık. Buradaki tek kural hiçbir ağaca ya da bitkiye zarar vermiyoruz ve yalnızca yere düşmüş, solmuş olanları topluyoruz. Daha sonra bulduklarımızı resim defterindeki renklerle eşleştiriyoruz.

unnamed (1) unnamed (2)

Topladıklarımızı değerlendirme maksatlı ikinci bir etkinlik daha yaptık. Bunun için katlanır bir çocuk kol saatine ihtiyacınız var. Kırtasiye, oyuncakçı ya da market gibi hemen her yerde bulabileceğiniz, oldukça uygun fiyatlı bu saatlerden olursa harika olur. Ama yoksa da boş bir tuvalet kağıdı rulosuna ihtiyacımız olacak.

unnamed (3) unnamed (4)

Kol saatinin üstündeki saat kısmını çıkarıp, yalnızca katlanır kordonu kullanıyoruz. Kordonu düz bir şekilde tutup bir yüzüne çift taraflı bant yapıştırdım. Ela topladıklarını istediği şekilde yapıştırdı. Çalışması bitince kol saatini şeffaf yapışkanlı folyo ( bir tarafı şeffaf diğer tarafı yapışkanlı rolu kağıt-dc fix olarak kırtasiyelere sorabilirsiniz.) ile çiçeklerin üzerini kapladım. Bu folyodan bulamayanlar normal bir bant ile de yapabilirler. Önemli olan yapıştırılanların düşmeden muhafaza edilebilmesi. İşte DOĞA BİLEKLİĞİmizde hazır. İster bileklik, ister halhal, isterseniz de en sevdiği peluş hayvanın tasması olsun. Tercih çocuğunuzun. Öyle şık duruyor ki anneler bile takabilir.

Gelelim bu kol saatinden yoksa ne yapacağız kısmına. Bunun için tuvalet kağıdı rulosunu 2,5-3 parmak genişliğinde kesin. Kestiğiniz parçanın da bir tarafını keserek çemberi bozun. Tuvalet kağıdı rulosunu düzleyin ve üzerine çift taraflı bandı yapıştırın. Çalışmayı bunun üzerine yapıp yine dc fix ile kaplayın. Tekrar yuvarlak form verin. Bu kez de kelepçe gibi takabileceğiz bir bilekliğiniz olacak.

İyi eğlenceler.

logoo selin evde-etkinlik

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s