KEÇİ İLE EŞEK

Kafası karışık, kararsız bir keçi, son derece sabırlı ve pozitif bir eşek. Ve bu iki ev arkadaşının maceraları.

Film tanıtımı gibi oldu. Tabii ki Formül Yayınlarının her biri birbirinden güzel kitaplarından bir seri sadece. Öncelikle resimlerine sonra da sıcak hikayelerine vurulduğum bu seriye bayılıyorum. 3 kitabın da ana teması dostluk ve nezaket. Küçük yaşlardan itibaren okunabilecek samimiyet dolu hikayeler. Üçünü de öyle seviyorum ki benim için şu kitap bir adım önde diyemiyorum. Hikayeler çocukça, çocuk ağzından yazılıyor tadında. Bu özelliğiyle esas okuyucuyu-çocukları- kolaylıkla içine alıyor.

unnamed (1)

Keçi ile Eşek ÇİLEKLİ GÖZLÜK.  Evde yiyecek hiçbir şey kalmayınca alışverişe gitmek icap eder. Bizim kafası karışık keçi alışverişi üstlenir. Eşek de ona bir liste yapar. ‘ kırmızı kırmızı on elma, sulu sulu sekiz havuç, kıtır kıtır dört lahana…’ dondurmayı da eşeğin zevkine bırakır. Çilekli dondurma almak üzere yola çıkan keçinin tezgahtaki rengarenk, muhteşem şeyleri görünce yine kafası karışır. Listeyi de okuyamaz. Gelsin eğlence. Keçi listede olmayan gereksiz bir okadar da alakasız ne varsa toplar eve getirir. Çilekli bir şey alacağını da hatırlar ama sırf çilekli diye bir gözlük satın alır.  Eşeğin tepkisi ise okunmaya değer. Keçiye aldıklarının onu ne kadar mutlu ettiğini göstermek için hepsini kullanır. Sonra da alışverişi bir kez daha tekrarlamayı, bu kez kendisinin ona yardım etmesini teklif eder. Son sayfada da bir bankta oturup birlikte çilekli dondurmalarını afiyetle döke saça yerler.

unnamed (2)

Bir sonraki kitap Keçi ile Eşek ALT KATTAKİ GÜRÜLTÜ. Kafası karışık keçi bir gece uyanıp da alt kattan gelen gürültüleri duyunca hırsız sanıp eşeğin odasına girer. O da ne? Eşek de yoktur. Cesur olup arkadaşını hırsızların elinden kurtarmaya çalışır ama bir cesaret girdiği mutfakta tek bir hırsız bile yoktur. Gürültünün sahibi eşeğin ta kendisidir. Herhangi bir tehlike olmadığını anlayınca kendilerine bir ziyafet çekmeye karar verirler ve yine döke saça dolapta ne buldularsa yerler.

unnamed (3)

Serinin son kitabı ise Keçi ile Eşek KAMPTA. Bir sabah tatile çıkmaya karar veren keçi kırlarda bir kamp tatili yapmak ister ama ne nereye gideceğine, ne nasıl bir tatil istediğine ne de kapta neler yapacağına karar verememiştir. Eşeğin sorularıyla iyice kafası karışır ama tıpkı evine benzeyen bir yere gitmek istediğini söyler. Evi gibi olan tek yer ise evidir. Hal böyle olunca kampı evin bahçesine kurar ama eşekten uzak kalamaz. Eşek de en sevdiklerinden vazgeçemez ve kocaman bir file dolusu eşyayla çadıra gelir. Bir süre sonra canları sıkılır ve olmayacak işlere kalkışırlar. Hikaye de çok yoruldukları için sessiz, sakince kitap okumalarıyla son bulur.

Komik hikayelere mükemmel görseller eşlik edince ortaya keyifle okunası kitaplar çıkıyor. Bu seri de aynen böyle. Görsellerdeki detaylar kitabı sevilesi kılıyor. Bu kitaplar fon yayıncılığın kendi sitesinde 4 tl gibi müthiş uygun bir fiyata satılıyor. Daha önce oradan aldığım başka bir kitaptan burada bahsetmiştim. En az onun kadar güzel kitaplar Keçi ile Eşek serisi. Fiyatına rağmen kitapların kalitesi mükemmel. Kalın karton kapaklı ve sayfaları da oldukça kaliteli.  Tükenmeden alın. Zira çabuk tükeniyor. Almak istediğim birçok kitabı var ama hiçbirinin basımı yok. O nedenle bulduğunuzu almanızı tavsiye edebilirim.

O zaman sabırla okumalar.

logoo selin kitap-kurtlarina

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s