ELA 3 YAŞINDA

Ela’nın henüz iki yaş doğum gününü kutlarken bir sonraki doğum günü temasıyla ilgili aklımda belirgin şeyler vardı. Ne var ki çocuğunuz 3 yaşındaysa sizin aklınızdakilere göre değil tamamen onun isteklerine göre yapılıyormuş doğum günleri. Ben Ela’nın doğum günlerini özel kılmayı seviyorum. Elimden de geliyor. Neden yapmayayım?

Ela ‘Ben şimdi 2.5 yaşındayım. Ama sonra 3 yaşında olacağım. Siz de bana Dottie’li parti yapacaksınız.’ dediğinde henüz 2.5 yaşındaydı. Dottie Disney Junior’da çıkan bir çizgi film. Orjinali Doctor McStuffins. Kendisi bir veteriner ve Ela’nın en sevdiği. Oyunlarında hep doktor olan, doktorculuk oynamayı çok seven kızımı kırmadım ve istediği temayı hazırlamak için işe koyuldum.

Hulahoplarla bir banner ve fotoğraf albümü yaptım.

IMG_5470 IMG_5471

Misafirlerimizin hepsi Ela’nın arkadaşlarıydı. Bizden bir hatıra olması için hepsine birer doktor çantası yaptım. Bu rengarenk doktor çantalarını pelur kağıda sardım ki kız rengi, erkek rengi  gibi tartışmalar olmasın. Her çocuk şansına ne geliyorsa onunla oynasın. En kısa zamanda yapmak isteyenler için yapım aşamalarıyla birlikte paylaşacağım.

IMG_5430  IMG_5431

Doktorlara birer de hasta gerekiyordu. Farklı hayvan resimlerini pvc ile kaplayıp arkalarına da artan pvc lerle halka şekli verip yapıştırdım. Böylece çok sevimli hayvan kuklaları oldular. Her hayvanın isminin, şikayetinin, teşhis ve tedavisinin ne olduğunu Ela’ya sordum. O ne dediyse yazdım. Hayvanları da paketledim. Misafirlerimize bir doktor çantası bir de o çantayı kullanabilecekleri hastalarını hediye ettik. Kuklaların yapım aşamaları ve görsellerini de daha sonra paylaşacağım.

IMG_5473 IMG_5474

IMG_5475 IMG_5476

Kıyafet olarak mavi renkli bir elbise tercih etti. Ama üstüne http://www.suluboyadesign.com da muhteşem bir doktor önlüğü tasarladık. Bunun için büyük boy bir çocuk tişörtünü ortadan  ikiye kesip, tekstil bandıyla kenarlarını katlayarak yapıştırdık. Üzerine de suluboyadesign tasarımı basıldı. Aklınıza gelebilecek her şeyi basıyorlar. Daha önce Ela’nın yaptığı ilk resmi de bastırdım. Fakat onunla ilgili çok güzel fikirlerim olduğundan paylaşmak için bekliyorum.  işte önlük.

IMG_5477 IMG_5478

IMG_5479 IMG_5480

Pastasını da her yıl olduğu gibi kendim yaptım ama şekerli bir pasta olduğu için tarifini vermeyeceğim. Ela mavi kremalı olsun dediği için gıda boyası da koydum. Tarifi verilecek gibi değil yani. Son yıllarda çok moda olan naked cake denedim. Üstünün süslerini de yine kendim yaptım. Muma kadar.

IMG_5481unnamed

Doğum gününü bir Montessori okulunun bahçesinde yaptığımız için okuldaki öğretmenler Ela’ya Montessori Doğum günü Seromonisi yapmak istediler. Bu seromoni hakkında hiç birşey bilmiyordum ama biraz araştırınca çok hoşuma gitti. Üzerinde ayların yazılı olduğu 12 adet kart çember oluşturacak şekilde diziliyor. Ortasına güneşi temsilen bir mum yakılıyor. Her aya çocuğun o ay içindeki fotoğrafları koyuluyor. Çocuk kaç yaşındaysa o kadar güneş etrafında elinde dünya benzeri bir şeyle dönüyor. Bu sırada şu şarkı söyleniyor. ‘Dünya güneşin etrafında döner. Bu dönüşü 12 ay 52 hafta 365 gün sürer.’ Bir yandan çocuk dönerken bitirdiği her yaş için bir büyük boncuk, her ay içinde 11 adet küçük boncuk dizilerek bir kolye yapılıyor. Çocuğun o yaşlarda giydiği kıyafetler, ayakkabılar, oynamaktan keyif aldığı oyuncaklar, onun için önemli olan objeler de sergileniyor. Bu sayede bebeklik ayakkabılarından bugünkü ayakkabılarına ya da kıyafetlerine kadar ne kadar büyüdüğü de somutlaştırılmış oluyor. Çocuğun yaşı kadar tur dönüşü tamamlanınca mumu üflüyor.  Benim bu seromoni için hazırladığım çember ise şöyle

IMG_5467

İşte böyle bir doğum günü partisi yaptık. Ela çok mutlu oldu. Tam istediği gibi bir parti olmuştur umarım.

logoo selin diy-oyuncak

 

 

 

 

 

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s