SUDOKU JUNIOR

image7 (1)

Bu oyun bildiğimiz Sudoku’nun küçük çocuklara göre olanı. Ben bu kez içine kesme yapıştırma gibi el-göz koordinasyonuna yönelik bir şeyler de ekledim. Ortaya keyifli bir oyun çıktı. Her sıra ve sütunda yalnızca bir görsel olacak şekilde aşağıdaki şekiller yerleştiriliyor. Ayrıca her 4lü karede de görsellerden yalnızca bir adet olması gerekiyor. Aşağıya da görselleri kesebilmeleri için kesik kesik çizgiler çizdim. Her sayfada bir tane birleşik bir tane de ayrı ayrı kesik kesik şeritler var. Çocuğun becerisine göre, tamamen kesmesine ve yapıştırmasına izin verebileceğiniz gibi kesim işlemini siz yapıp yapıştırmayı ona bırakarak destek de olabilirsiniz. Her sayfada iki adet Sudoku bulmaca var ve bir tanesi nispeten daha zor.

image3 (3) image2 (8)

image4 (5) image5 (3)

Hazır yeri gelmişken biraz makasla kesme becerisinden de bahsedeyim. Ben Ela’ya 2 yaşına girdiğinde bir makas seti aldım. Ama hiç ilgi göstermedi. Bir süre kaldırdım. Bir süre sonra da görebileceği bir yere koydum ve kendisinin merak etmesi için bekledim. Kısmet 2,5 yaşmış. Bir gün kendi istedi. Merak etti. Ben de eline verdim.

Çocukların ilk makaslarında bıçak olmamasını güvenle pratik yapmaları açısından önemli buluyorum. Zira bıçaklı makasları vermek için tahmin ediyorum 3 yaşına kadar beklerdim. Bıçaksız ilk makasım isimli makaslar piyasada var. Bizdekinin markası Crayola. Başka markalara da baktım. En içime sinen bu  makas seti oldu. İyi ki de bunu almışım. Çünkü kesme performansı da oldukça başarılı. Bu tarz bıçaksız makaslar yalnızca kağıt kesmek için dizayn edilir. Ama küçük bir çocuğu makasla tanıştırmak için kağıt, son kullanacaklarımdan birdir.

OK_747129

Böyle merakla başlayınca Ela’nın keşfetme süreci hemen dalmadım dünyasına. Önce makası kendi keşfetsin istedim. Ela daha önce kuzenlerinde de gördüğünden olaya aşina yalnız. Katıldığımız oyun grubunda da bir tecrübe yaşamıştı. ( Bıçaklı makasla pipet kesme) Yani o keşif süreci pek uzun sürmedi. Oyun hamurlarını getirdim ve onlardan rulolar yapmaya başladım. Ela’ya isterse bunları kesip küçük kurabiyeler yapabileceğini söyledim. Bayıldı tabii ki fikrime ama bir sorun var. Makası bahçe makası gibi tutuyor. Hiç müdahale etmeden önce öyle denemesine izin verdim. Çok da başarılı bir şekilde kesti minyatür bahçe makasıyla. O bu şekilde tutarken ben de kendime bir hamur rulosu aldım ve model olmaya özen göstermeden,seyircim yokmuş gibi yaparak kestim hamurları. Ela beni ve tutuşumu farketti. Denedik, denedik ve denedik. Bütün gün ara ara kesmek istedi ve biz denedik. Akşam babası geldiğinde Ela tüm maharetini bir anda gösterdi ve artık kesebiliyordu.

Oyun hamuruyla kesmek parmak kaslarını güçlendirir. El göz koordinasyonunu geliştirir. Bunun bir sonraki aşaması pişirdiğiniz spagetti makarnaları kesmek olabilir mesela ya da pipet kesmek. Ama işler her zaman planladığnız gibi gitmez ya Ela’da kağıt istedi. Bana kalsaydı dediğim gibi kağıda gelene kadar daha farklı alternatifleri denerdim. Ama biz hamurdan direkt kağıda geçmiş olduk. Kağıt öncesi oyuncak yapımında kullandığım Eva yani köpük kağıt da iyi bir alternatif olabilir. Başta kağıdı belki kendi tutamaz. Sizin desteğinize ihtiyaç duyabilir. Ama ihtiyaç duyduğu desteği ona verirseniz çok çabuk, hatta aynı gün içerisinde bile ne kadar yol katettiğini görebilirsiniz. Evaları da şerit şerit kesip çocuğunuzun önüne koyabilirsiniz. Kağıtla çalışmaya başlayınca da öncelikle yine serbest bırakın. Kağıdı tutun ve bırakın istediği gibi kesikler atsın ya da kessin. Daha sonra düz çizgiler kesilmiş kağıtları keserek yola devam edebilirsiniz.

Sudoku Juniorları indirmek için:

download-pdf-button-1 download-pdf-button-1 download-pdf-button-1 download-pdf-button-1

 

 

logoo selin oyun indir

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s