BİR ADAM ÇİZ

Uzun bir aradan sonra yeniden merhaba. İngiltere’de ki günlerimiz yoğun ve hızlı geçtiğinden çok fazla paylaşım yapma fırsatı bulamıyorum. Ama bugün uzun zamandır oynayıp, sevdiğimiz bir oyunu paylaşmak istedim.

Oyunumuzun ismi “Bir Adam Çiz” Adından da anlaşıldığı gibi bir çizim oyunu bu. Evde sıkılıp daha fazla oynayacak bir şey bulamadığımızda ortaya çıkmış bir oyun kendisi. Daha önce burada ve burada paylaştığım oyunlara biraz benziyor aslında. Son olarak burada bir kutu oyunu daha aldım. Onda da zar atarak kendi uğurböceğinizi en hızlı şekilde tamamlamaya çalışıyorsunuz. Onun da fotoğrafını altta paylaşırım . Oyunun ilham kaynakları bunlardır.

image1 (1) image2 (1)

Oyun için gerekli olan malzemeler sadece kağıt, kalem ve bir adet de zar. Her oyuncuya bir kağıt ve kalem verilir. Başka bir kağıda ise zarların ne anlama geldiği çizerek anlatılır. Biz ilk olarak bir insan resmi çizdik. İnsan resmini tam 6 hamlede bitirecek şekilde çizdim.

image2

Yaşı en küçük olan oyuncu oyuna başlar. Oyuncu bir zar atar. Attığı sayıdaki zara göre adamını çizmeye başlar. Yalnız her oyuncu önce “1” numaralı zarı atmadan çizime başlayamaz. Çünkü zarda “1” gelmesi demek adamımızın kafasını çizebiliriz demek. Dolayısıyla kafası olmadan kimse çizime başlayamaz. 6 parçalık insan vücudunu tamamlayan oyunu kazanır.

image1

Resmimizi çizerken çocuğumuzun becerilerinin çok da dışına çıkmamaya özen gösterdik biz. Yani Ela bir adamı nasıl çiziyorsa biz de öyle çizdik. Yoksa Cin Ali’nin dışında adam çizemediğimizden değil yani:)

Oyun çok beğenilince bir adet de örümcek çizdik. Yalnız ben örümceği çizmeye başlamak için gerekli olan “1” numaralı zarı bir türlü atmayı başamadığım için bu oyunun kazananı da yine Ela oldu.

image4 image3

Toplam 6 hamlede çizilebilecek bir çok hayvan ya da eşya bulunup oyun çeşitlendirilebilir. Deneyeceklere şimdiden keyifli oyunlar.

logoo selin evde-etkinlik

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s