CİVCİV Mİ ÇIKACAK BOŞ MU ÇIKACAK?

Bu sevimli civcivleri Ela bir markette görüp almak istedi. Kırmadık aldık ama  içimden dedim hemen bununla ilgili bir şey bulmalıyım yoksa boşu boşuna almış olacağız. Çünkü iki gün sonra pek yüzüne bakmama ihtimali yüksek. Yumurtaları ise ben almıştım. Burada çok yakın bir zamanda Easter kutlanacak. O nedenle her yerde içine çikolata koyulan bu yumurtalardan bulmak mümkün. İlla ki bir şey yaparım diye almıştım. Ela’nın civcivleriyle mükemmel kombinasyon sağlanmış oldu.

IMG_E3975

25 adet yumurta ve 12 adet de civciv var. Civcivlerin hepsi tek tek yumurtalara koyulur. Boş kalacak yumurtalar da boş ve kapalı olarak bir kutunun/ kesenin/ sepetin içine koyulur. Her oyuncu sırayla bir yumurta seçer ve yumurtasında civciv varsa onun olur. Içi boş çıkarsa ya dans eder ya bir şarkı söyler ya da seçtiği bir hayvanın taklidini yapabilir.

Bu çok basit gibi görünen oyunu kaç kere oynadık sayamadım. Hala da oynuyoruz. Hatta Türkiye ziyaretimiz sırasında yeğenimin doğumgünü partisinde civciv ve yumurtasız olarak bile oynadık.

Siz de bu yumurtalardan yoksa ne ile oynayabilirsiniz? Öncelikle hepimizin ilk aklına gelen sürpriz yumutalarla oynanabilir. Civciv olmasına gerek yok ama kartondan civcivler yapılabilir. Aynı büyüklükte ama ele alındığında ağırlığı hissedilemeyecek kadar hafif objelerle oynanabilir. Sadece yumurtaların yarı yarıya boş olmasına dikkat edin yeter. Peki biz yumurtasız ve civcivsiz nasıl oynadık doğumgününde? Bir kağıdı eşit parçalara kestim. Yarısına gülen yüz çizdim. Yarısını boş olarak katladım ve sepetin içinden seçerek oynadık.

Biz daha sonra yumurtaları pipetle bir yüzeyde üfleyerek hedefe götürme oyunu da oynadık. Pipetleri sevdiğimiz karakterlerin resimleriyle süsledik.

IMG_3426

İki tane boya kalemini karşılıklı kale yaptık ve ortadaki yumurtayı karşı kaleye geçirme yarışı yaptık.

Üstümüzdeki kıyafeti sepet yaptık birbirmize yumurtaları atarak sepetimizi doldurma yarışı yaptık.

Son olarak yumurtayı üfleme değil tam tersi pipetin içinden hava çekerek pipetle belli bir hedefe götürme yarışı da yaptık. Sadece eşim başarılı olabildi.

Bir yumurta ve civcivle 4 den fazla oyun oynadık. Sayma çalışmaları adı söylenen sayıda nesneyi yumurtalara koyma vb. oyunlarda oynanabilir. Onları da yaptık. Daha ne olsun. Keyifli oyunlar olsun.

logoo selin diy-oyuncak

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s