HAVUCU MU SEN Mİ YEDİN?

Bu oyun yine materyalden oyun üretmece aslında. Yine görüp, çok beğenip ‘ben bununla kesin bir şeyler yaparım, alayım.’ dediğim bir materyal bu tavşan şekilli yumurtalar. Daha önce de söylediğim gibi her yerde bir Easter telaşıdır gidiyor burada. Hal böyle olunca her yer tavşan, civciv, yumurta…

WWCUE7414 UVMNE1784

OPDAE8831

Bu oyunu oynamak için bu tavşanlara hiç ihtiyacınız yok aslında. Sürpriz yumurtalara kartonla kulak ekleyebilirsiniz. Bir kalemle üzerine tavşan yüzü çizebilirsiniz. Yumurta kullanmadan bir kağıda tavşan şekli çizebilirsiniz. Daha sonra havuçları çizdiğiniz tavşana yedirir gibi yaparsınız. Evde küçük sepet/ torba/ kese benzeri bir şey varsa onları da yumurta yerine kullanabilirsiniz.

Havuçlar içinse pipo/ flüt temizleme çubuğu denilen ( şönil de deniliyor) bir malzemeye ihtiyacınız var. Turuncu renkli şönilden 4 eşit parça kesin. Yeşil renkliden de 6 eşit parça yeterli olur. Ben göz kararı yaptım. Tam ölçü veremiyorum. Bazılarını da şönille değil paketleme teliyle yaptım. Evde hangi malzeme varsa. Böyle üç boyutlu olmasına bile gerek yok. Havuçları yapmak için bir turuncu ve bir yeşil şönili çarpaz şekilde koydum ve her bir rengi önce ikiye katladım. Böylece ikiye katlanmış turuncu şönilin arasında yeşil şönil olmuş oldu. Daha sonra da birbirlerinin tersine elimle kıvırdım.

Ben havuçları sadece turuncu yapmadım. Hem doğada farklı renklerde havuçlar var diye. Hem de oyunumuz için farklı renkte havuçlara ihtiyacımız var.

Havuçlar da hazır olunca bir cam kaba pirinç koydum. İçine de havuçları sakladım. Oyuncular gözlerini kapatır / yada bir göz bandı takmak uygun olabilir. Sadece elleriyle bir dakika boyunca bulabildiği kadar çok havucu tavşanına yedirir. Süre bitiminde oyunculardan biri bir renk söyler. Bütün oyuncular tavşanlarını açarak kaç tane o renkten yedirebilmiş sayar. Her seferinde sayılacak havuçların rengi değiştirilir. Böylece bakarak atan bazı oyuncularla (!) bakmadan hakkıyla oynayanlar eşitlenir.

Bu oyunu şuradaki meyve/ sebzeleri keserek de oynayabilirsiniz ama üç boyutlu olunca daha kolay toplanabilir gibi geliyor. Keyifli oyunlar.

logoo selin diy-oyuncak

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s