KAYIP MAYMUN

Bu kitabı sevmeyecek bir çocuk olacağını hiç sanmıyorum. Bizim İngiltere’ye geldiğimizden bu yana tartışmasız favori kitabımız olmuştur. Julia Donaldson’ın güzel olmayan bir kitabı var mı acaba? Pek sanmıyorum ama bu kitap gerçekten de çok çok güzel. Çizimler de Axel Scheffler’a ait olunca mükemmel uyum yakalanmış oluyor.

Dilimize “Kayıp Maymun” ismiyle kazandırılan bu güzel kitap Yumurcak Yayınlarından çıkmış. “Zekice yazılmış bir hikaye” diyor tanıtımında. Hakikaten öyle. Annesini kaybeden bir maymun ve ona yardım etmeye çalışan bir kelebeğin komik hikayesi. Hikayede pek çok hayvanı tanıma şansı bulurken, bir çok kavramı da siz farkında olmadan öğretiyor. Bu yönüyle küçük çocuklara da okunası bir kitap.

image2 (8)

Kelebek yardım etmek istiyor istemesine ama her nasılsa maymunu hep yanlış anlıyor. Oysaki maymunun tariflerine de uyan hayvanları buluyor ama annesini bir türlü bulamıyor. Sayfayı çevirmeden önce maymunun tarifinden sıradaki hayvanı anlıyorsunuz. Burada tahmin etme oyunu oynanabilir. Sonunda maymun “Görmüyor musun? Bu gösterdiklerinin hiç biri bana benzemiyor.” diyor. Kelebeğin cevabı“ Sana mı benzeyecekti? Bunu bana neden daha önce söylemedin?” oluyor. Maymun için bu özellikle belirtilmesi gereken bir durum değilse de kelebeğin bu bilgiye ihtiyacı var işte. “ Herhalde yani! Baksana benim bebeklerimin hiç biri bana benzemiyor.” diyerek tırtıllarını gösteriyor. Böylece kelebeğin maymunun annesini bulamama sebebi de açığa çıkmış oluyor. Kelebeklerin yaşam döngüsünü de yine hiç farkettirmeden minik okuyucuya anlatmış oluyor kitap. Bahar gelene kadar kitabın tanıtımını beklettim. Şimdi kitabı edinmenin de tam mevsimi.

Biz bu kitabın Lego Duplolarla masalını da yapıyoruz. Pencere-kapı şeklindeki legoları bir apartman gibi üst üste koyuyoruz. Her kapının arkasına da bir hayvan saklıyoruz. Daha sonra ördek çıkıyor. “Annemi kaybettim” diyor. Ona sorular sorarak annesini bulmaya çalışıyoruz. Annen neye benziyor, ne renk, uzun mu kısa mı, tüylü mü, gagası var mı, bir çeşit kuş mu? Gibi. 2 tane olan hayvan figürleriyle oyunu sürdürmek mümkün. Biz İngilizcemizi geliştirmek için de kullanıyoruz bu oyunu.

Çocuğunuzun anlayacak ve endişelenmeyecek yaşta olduğunu düşünüyorsanız kaybolduğumuzda ne yapabiliriz? Konusuna giriş için de güzel bir başlangıç olacaktır bu kitap. Maymunun annesinin daha iyi bir tarifini yapmasını da isteyebilirsiniz ki kelebek daha hızlı sonuca ulaşsın.

Son olarak yurtdışında olanlar için bir de etkinlik kitabı önerim olacak. Bu da “Monkey Puzzle” ın kendi etkinlik kitabı. Tabii ki yolculukların bir numaralı kurtarıcısı.

Bu kitabı sosyal medyada falan göremedim ama bence çok şey kaçırılıyor. Gülme garantili, çok tatlı bir kitap. Bütün çocukların keyifle dinleyeceğine inanıyorum. Kitap 3-5 yaş olarak tavsiye edilse de çok daha küçük çocuklara da hitap eder ve kitaplığınızın favori kitabı olur. Benden söylemesi.

Keyifli okumalar.

logoo selin kitap-kurtlarina

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s