MR & MRS MOUSE AND THEIR MAGICAL ALPHABET HOUSE ( FREEZE GAME)

Ela seneye burada Reception denilen bizdeki anasınıfına denk geldiğini söylebileceğimiz bir okula başlayacak. Burada Reception ya da diğer adıyla Foundation 4 yaşta başlıyor. Hal böyle olunca 3 yaşındayken kreşte yavaş yavaş harfleri ve sesleri öğrenmeye başlıyorlar. Çok kısa bir süre içerisinde bütün alfabeyi inanılmaz keyif alarak öğrendiler. Her harfin ya da sesin belli bir hareketi var. Çocuk o hareketi harfin yazılışı ile kodluyor ve bir daha nerede görse hemen hatırlıyor. Şimdilerde sesleri birleştirek yavaş yavaş okumaya da başladı gibi. Örneğin, DOG yazılı bir kağıdı eline alıp dı,o,gı  dıog dog diye okuyor. Her iki haftada bir eve ödev geliyor. Belli sesler ya da harfler verilmiş çocuk o sesle başlayan bir nesne, hayvan vb. bulup çiziyor. Işte bu ödevler sırasında bizim yardımımıza da bu kitap koşuyor. Kitabın yanyana iki sayfasında bir harf ve bu harfle başlayan nesneler bir fare evi formatında sunulmuş. Biz pekiştirme amaçlı biraz da farkındalık da kazandırmak için evde de birşeyler yapmaya başladık. Bugün o oyunlardan birini paylaşacağım.

image1 (15) image2 (14)

image3 (12)

 

 

 

 

 

 

 

Oyunumuzun ismi Freeze. Bu oyun için alfabeye ihtiyacımız var. Mıknatıslı harfler olur. Her bir postite bir harf yazılabilir. Bu iş için özel flash cardlar olabilir. Hatta alfabe olmak zorunda bile değil renk öğretmek isteyenler renk, sayı öğretmek isteyenler sayı, hayvanlar ve sesleri vb. her ne isterseniz materyal olarak kullanabilirsiniz.

IMG_5194.JPG

Harfleri daire oluşturacak şekilde bir zemine diziyoruz. Youtube’a Freeze song/ the Kiboomers yazıyoruz. Şarkıda ne yapılacağı söyleniyor zaten. Oyuncular harflerle oluşturduğumuz dairenin etrafında dans ederek başlıyorlar. Şarkının bir yerinde Freeze kelimesi geçiyor. Bunu duyunca olduğumuz yerde donuyoruz ve hangi harfin önünde kaldıysak o harfle başlayan bir hayvan, nesne vb. söylüyoruz. Şarkı hopping, skipping, twirling, dancing olarak devam ediyor. Bizde oyunu bitiren altın madalya da alıyor.  Günde kaç kez oynuyoruz bilmiyorum. Çok sevdik. Sizinle de paylaşayım istedim. Oyunun videosunu Instagram hesabıma koyacağım. Şimdiden keyifli oyunlar.

 

logoo selin kitap-kurtlarina

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s