SILLY SOUP GAME

Bu oyun Ela’ların okulda oynadıkları okuma ve yazmaya hazırlık oyunlarından birisi ama çok farklı şekillerde de oynanabilir diye paylaşmak istedim. Yazının sonunda kendi hazırladığım ama İngilizce olan kartlarını da pdf olarak paylaşacağım.

Oyun için bir adet tencereye, bir kaşığa ve neyle ilgili oynayacaksanız o materyallere ihtiyacımız var. Bugünkü örnek İngilizce’de Rhymes denilen Türkçe’ye kafiye olarak çevirebileceğimiz bir konu üzerine olacak. Fakat siz öğretmek istediğiniz konuya göre materyalleri çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin renk öğretmek istiyorsak o zaman renkli renkli küçük objeler, sayı öğretmek istiyorsak hem sayı kartları hem de belirli sayıda nesneler ya da onların görselleri, alfabe öğretmek istiyorsak alfabe kartları olabilir ya da başlangıç harfleri için yine değişik nesneler olabilir. Sayısız şekilde oynanabilecek bir pekiştirme oyunu aslında.

Birbiriyle kafiyeli olacak iki nesneyi ya da bu nesnelerin görsellerini karışık olarak yere diziyoruz. Örneğin Bat- Mat Plane- Train Owl- Bowl vb. Tencere ve kaşığı bir oyuncuya veriyoruz ve başlangıç olarak da bir adet nesneyi tencereye atıyoruz.Oyunun bir şarkısı var. İstediğiniz gibi siz de şarkı uydurabilirsiniz. İngilizcesini yazıyorum. Melodisi için youtube’a ‘silly soup game’ yazarsanız çıkacaktır.

             I’m making lots of silly soup.

               I’m making soup that’s silly .

               I’m going to cook it in the fridge.

               To make it nice and chilly.

Oyuncu tenceredeki nesne ile kafiyeli olan diğer nesneyi bulup tencereye atıyor ve daha sonra karıştırarak şarkıyı söylüyor. Bu şekilde bütün nesneler çorbanın içine girene kadar oyun sürüyor.

Alfabe için bir alternatif ise tencereye herhangi bir harf atıyoruz. Örneğin ‘-b’ çocuk bu sesle başlayan bir nesneyi tencereye atıyor ve şarkısını söylüyor. Nesneleri odanın içinden de seçip getirebilir.

Diyelim Türkçe ya da İngilizce renk öğretmek için istiyoruz.  Tencereye herhangi bir renk ponpon olabilir, boncuk olabilir herhangi bir nesne atıyoruz ve çocuktan bu nesnenin renginde başka bir şey bulmasını istiyoruz.

Sayı öğretmek için tencereye bir sayı kartı ya da mıknatıslı sayı ya da herhangi bir kağıda yazdığınız sayı olabilir atıyoruz ve çocuktan tencerenin içindeki sayı kadar nesne atmasını istiyoruz.

Bu kadar. Aslında çok basit ve evdeki oyuncaklarla oynanabilecek bir oyun. Ama güzel bir pekiştirme oyunu ve kalabalık gruplarla oynayınca çok daha eğlenceli oluyor. Beni takip eden İngilizce öğretmenleri için de alternatif güzel bir oyun olacağını düşünüyorum.

Keyifle oynayın.download-pdf-button-1

logoo selin oyun indir

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s