KELİME MARKETİ

 

Bugün ki oyunumuz Ela’nın babasından. Okulda her hafta belirli bir plan dahilinde bir kaç harfin yazılışını, okunuşunu, sesini, bu seslerle anlamlı/ anlamsız kelimeler oluşturmayı öğreniyorlar. Bize düşen evde bunları farklı şekillerde pratik yaptırmak. Oturup bir kağıda yazmak ve çalıştırmak dört yaşındaki bir çocuk için hiç de cezbedici değil. Kaldı ki okulda da hep oyunla öğrendikleri için evde de öyle desteklemek gerekiyor. Hal böyle olunca eşim de Ela’nın öğrenme serüvenine oyunlarıyla katkı sağlıyor.

Matematik becerilerinin gelişimi için de saymanın çok çok önemli olduğu söylendi. Bu nedenle biz her işimizi sayarak yapıyoruz artık. Ela sabahları kalkar kalkmaz kuruyemiş yer ve ben her akşam yatmadan önce onun kuruyemiş tabağını hazırlardım. Şimdi artık babasıyla beraber sayarak kendi hazırlıyor. 3 ceviz, 5 badem, 4 Antep fıstığı vb. Yeri gelmişken hemen söyleyeyim saymak dedik ama bu ritmik saymanın ötesinde bir şey aslında. Çünkü çocuk sayıların yerini çok iyi bilmeli. Yani herhangi bir sayıdan önce ve sonra gelen sayıyı bilmeli. Örneğin 4 den önce 3, 5 den sonra 6 geldiğini sorduğunuzda söyleyebilmeli. Bu temel beceriyi edinmeden “2 elmam vardı. 1 tane daha geldi. Kaç elmam oldu?” gibi sorulara geçiş yapmıyoruz. Bunun yerine bol bol  1’den 10’a kadar olan sayıları diziyoruz ve çocuktan gözünü kapatmasını isteyip bir sayıyı alıyoruz. Çocuk hangi sayının eksik olduğunu farkediyor. Ya da yine gözleri kapalıyken iki sayının yerini değiştiriyoruz ve çocuk sıralamayı bozan sayıları buluyor vb. oyunlarla sayıların yerini ve sayma becerisini geliştirmeyi hedefliyoruz.

Bu oyunda da hem okuma yazma hem de matematik becerilerini birleştirmiş eşim. Buna göre Ela’nın son zamanlarda öğrendiği harflerden kelimeler oluşturup her birine de bir fiyat yazmış. Bir market oluşturdu ve bu kelimeleri mıknatıslı tahtaya yapıştırdı. Ela’ya oyuncak paralar verdi ve kendisi de satıcı oldu. Ela müşteri olarak gelip orada yazan kelimelerden birini seçti, okudu ve sepetine atıp kasaya geldi. Kelimenin altındaki sayı kadar parayı tek tek sayıp satıcıya verdi. Oyun bütün kelimeler satın alınıncaya kadar sürdü.

Her kelimeyi bir bütünü okuyarak bir de parçaları birleştirerek çalışıyoruz. Örneğin “dog” kelimesi diyelim. Önce kelimeyi veriyoruz ve onun okumasını sağlıyoruz. Seslerine ayırarak okuyor. Ya da biz sesleri veriyoruz ondan birleştirmesini istiyoruz. Örneğin “-d/-o/-g istiyorum” gibi. Tabii bunları yaparken çocuğumuzun dikkat süresini de göz önüne alıyoruz. Okuldan da “Asla çocukları hiçbir şeye zorlamayın. Herhangi bir etkinliğe 4 dakikadan fazla ilgi gösteriyorsa öpün başınıza koyun ama 4 dakika bile eşlik edemiyorsa hemen bırakın. Asla sıkılmalarını istemiyoruz.”  diyorlar. Ama herhangi bir şeyi de oyunla öğretince zaten kolay kolay sıkılmıyorlar. Bu oyunu farklı kelimelerle ve farklı şekillerde defalarca oynadık hala da oynuyoruz.  Ailecek tavsiye ediyoruz.

logoo selin evde-etkinlik

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s