SONBAHAR ÇORBASI

IMG_8929

Sonbahar yaprakları ortadan kalkmadan bir tarif ve bir oyun paylaşmak istedim bugün. Okuyabilen çocuklar için yazabilirsiniz ama henüz okuyamayanlar için çizimleri de yapılabilir. Ya da siz okursunuz onlar bulurlar.

Bir adet liste yapıyoruz. Parkta yada dışarı çıktığımızda bulabileceğimiz şeylerin listesi olması gerekiyor. Bazen listeyi tamamlayamayabiliriz, önemli değil. Bu noktada neden bulamadığımızı konuşabiliriz. Mesela mevsimi olmayan bir şey yazmış olabiliriz. Her mevsim, her şeyi bulamayacağımızı da görmüş olurlar. Mesela bizim listemizde de meşe palamutları vardı. Yaprakları vardı ama palamutlardan sadece bir tane bulabildik. Listeye sayılar da ekledim. Çocuklar o sayı kadar belirtilen nesneden bulmaya çalıştılar. Henüz 6’ya kadar çalıştıkları için ben en çok 6 yazdım.

IMG_8937.jpg

Listeyi yapıp parka gittik. Listedeki nesneleri belirtilen sayıda bir kovaya topladık. Vee bu kadarla bitmedi tabii. Topladıklarımızla eve geldik. Büyükçe bir kase aldık ve turuncu bir su yaptık. Turuncu renk için hangi renklere ihtiyacımız olduğunu konuştuk. Sarı ve kırmızıya karar verdik. Gıda boyalarıyla çok güzel bir turuncu su elde ettik. Sonra da yaprakları istediğimiz gibi kestik. Biraz sim ve pul-payet çorbamıza tuz biber oldu. Ortaya şahane bir çorba çıktı. Arada minik böcekler ve kabuksuz minik salyangozlar da kaçmış kovalara. Onları da büyüteçle inceledik. Ben çorbayı tatmak istediğimi söyledim. Neden tadamayacağımızı, bu yaprakların ıspanak vb. yediğimiz yapraklardan ne farkı olduğunu konuştuk. En az 2 saatinizi dolu dolu geçirebileceğiniz bir deneyim olacaktır. Dilerseniz ilkbaharda ilkbahar çorbası da yapabilirsiniz. Biz bir tane yapmaya karar verdik bile. Son olarak kalabalık bir çocuk grubuyla iki katı daha eğlenceli olacağına eminim. Biz Ela’nın arkadaşını da davet ettik. İki çocuklu hayat alıştırmaları yapıyoruz bu aralar.

Bu ve bunun gibi sonbahar kış aylarında evlere kapanmadan yapılabilecek pek çok aktivite, oynanabilecek bir çok oyun yazdım bebekindex.com online anne çocuk dergisinin Kasım 2018 sayısına. Okumadıysanız onu da okumanızı tavsiye ederim.

Yapacaklara şimdiden afiyet olsun.

logoo selin  evde-etkinlik

 

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s