DIY ÇOCUK ODASI MASASI

Çocuklarımızın oda takımlarını alırken bebek oldukları göz önünde bulundurularak çalışma masası vb. bir şeyler almıyoruz. Biraz büyüdüklerinde minik birer masa ve sandalye ediniyoruz ama daha da büyüdüklerinde yeterli gelmeyebiliyor. Bugün size evinizdeki malzemeleri değerlendirerek, fazla masrafa girmeden çocuk odasına nasıl bir faaliyet masası yapılabilir onu anlatmak istiyorum.
Ela bebekken ona büyüyebilen beşikli bir oda takımı aldık. İngiltere’ye gelirken de getirdik tabii. Evin en güzel, en geniş odası onun. Gelin görün ki bir masası yok. Büyüyen yatağının kenarlarında bir oyuncak sandığı bir de komodin bulunuyordu. İkisi de aynı boyutlarda olduğundan işim çok kolay oldu benim.
Bir adet dikdörtgen mdf parçasını ( benim evimde vardı ama hazır almanız gerekirse yapı marketlerde çok uygun fiyata istediğiniz kalınlıkta bulabilirsiniz. ) muşamba doğum günü masa örtüsüyle kapladım. Böylece kirlendikçe ya da deseninden sıkıldıkça kolayca ve çok ucuza yenisini alabiliyorum. Komodin ile oyuncak sandığını aralarında ayaklarının girmesi için biraz boşluk bırakarak yerleştirdim. Üstüne de kapladığım mdf parçasını koydum. Tadaa! Bu kadar. O kadar sağlam ki Ela üstüne çıkıp yukarıdaki mandallara yaptıklarını asabiliyor. (Kullandığım mdf 1220x 607x 3mm imiş.)

img_9874  img_9873  img_9875

Bundan sonrası evinizde hangi malzemeler varsa onları değerlendirme zamanı. IKEA’nın rulo kağıtları var. Onlardan upuzun seriyorum. İstediğinde oraya da resim yapıyor. İşimiz bitince ruloyu sarıyoruz. Hoop yeni kağıdımız hazır.
Ferforje bir adet sepetin içini plastik renkli bardaklarla doldurdum. Boya kalemlerini, makaslarını, artık materyalleri, damgaları, fırçaları  bunlara yerleştirdim.
Bir tane dolap içi raf düzenleyicisini köşeye koyarak iki katlı bir düzenleyici elde ettim. Şablonları ve minik pul payetlerini koymak için minik kutuları bu düzenleyiciye koyabiliyorum.
Küçük bir kovayı çöp kutusu olarak kullandım. İçine mini çöp poşeti koyuyorum. Böylece doldukça boşaltması kolay oluyor.
Yaptıklarını muhafaza edebilmek için boş bir kahvaltılık gevrek kutusunu magazinlik gibi kestim. Bir ara üstünü kaplayacağım.
En üste duvara ışıklı mandallı bir ip astım. Yaptıklarını burada sergileyebiliyor.

IMG_8628
Bu kadar basit. En fazla yarım saatinizi alacak bir düzenleme ile çocuğunuzun yepyeni bir masası olabilir. Üzerine koyacaklarınız tamamen evdeki malzemelere kalmış. İsterseniz renkli yada şeffaf kutular yerleştirebilirsiniz. Dönen bir tabla üzerine bu bardakları monte edip içlerini öyle doldurabilirsiniz. Duvar kısmına bir peg board, mantar pano ya da yazı tahtası asabilirsiniz. Dilerseniz ilham verici tablolar yada çocuğunuzun daha önceki sanat eserlerinin çerçevelerini asabilirsiniz. Sayılar, alfabe, renkler, şekiller öğretmek istiyorsanız o alanı boş bırakıp öğretmek istediğiniz şeylerin görselleriyle bluetac kullanarak değerlendirebilirsiniz. Dilediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. En sevdiğim tarafı da bu işte. İstediğiniz gibi ve ihtiyacınıza göre, çocuğunuzun ilgisi doğrultusunda değiştirebilirsiniz.
Biz neredeyse 1 senedir kullanıyoruz. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki son derece kullanışlı, sapasağlam ve ucuz bir çözüm. Bütün malzemeler çocuğun gözü önünde olunca da ortaya çok şahane şeyler çıkıyor benden söylemesi.
Keyifli DIY’ler.

logoo selin diy-oyuncak

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s