RETURN TO SENDER

Bu oyun daha önce burada paylaştığım “OH NO!” oyununa çok benziyor. Ama Ela’nın bu aralar mektup/kart yazma, postalama vs. Konularına ilgisi olduğu için ve aynı zamanda artık okuma ve yazmada ilerlediği için oyunu biraz değiştirdim.

Basitçe bir adet bitki çayı kutusu bize o kadar farklı oyun olarak geri döndü ki başlarken ben de pek bu kadarını hayal etmiyordum açıkcası. Bu oyun için ihtiyacımız olan şeyler bir adet karton kutu, biraz kağıt ve kalem. Hepsi bu kadar.

IMG_0098 (1).JPG

Bitki çayı kutusunu kırmızı pelur kağıt ile kapladım ki buradaki posta kutularına benzesin. Uygun bir yerinden de dikdörtgen şeklinde bir pencere açtım. Mektuplarımızı buradan gönderiyoruz. Üstünü kapatmadım. Mektupların tahliyesini de buradan yapıyoruz. Dolayısıyla her hangi bir kutu ve dikdörtgen bir pencere işinizi görecektir.

image2.jpeg

Oyunumuz için çocuğumuza ne öğreteceksek onu minik kağıtlara mektup gibi yazıyoruz. Örneğin bu oyun için ben İngilizce’de tricky yada sight words denilen okunuşu yazılışından farklı kelimeleri ve yeni öğrendikleri –ch ve –sh seslerini seçtim. Siz neyi pekiştirmek istiyorsanız onu seçebilirsiniz. 1-100 arası sayılar yazabilirsiniz. 2 yada 3 boyutlu şekiller çizebilirsiniz. İngilizce öğretmek için renkler, hayvanlar.. aklınıza ne geliyorsa yazıp çizebilirsiniz.

Bütün kartları tamamlayınca mektup gibi katlıyoruz ve kutunun içine koyuyoruz. Her oyuncu sırayla bir mektup seçiyor ve okumaya çalışıyor. Eğer okuyabilirse kart onda kalıyor. Okuyamazsa pencereden kutunun içine geri yolluyor. Buraya kadar güzel ama oyunu biraz daha zorlaştırmak için iki şey yaptım. Birincisi 4 adet karta “RETURN TO SENDER” yazdım. Eğer bu kart bir oyuncuya gelirse o zamana kadar ki okuduğu mektuplar dahil hepsini kaybediyor ve oyuna yeniden başlıyor. İkincisi de zaman limiti koydum. 5 dakika içerisinde yada alarm çalana kadar en fazla mektubu okuyan yani en fazla mektubu kazanan oyunun da kazananı oluyor. Bu kadar kolay ama ne kadar etkili olduğuna inanamazsınız.

Bu kutu ile bir sürü oyun oynuyoruz. Bunlardan biri de daha önce Instagram’da paylaştığım hem okuma, hem yazma hem de matematiği birleştirdiğim bir oyun. Sınıf arkadaşlarından mektup gelmiş gibi mektuplar hazırladım. Her birinde basit toplama işlemleri yazıyor. Çocuk bir mektup seçip mektuptaki işlemin sonucunu kağıtta buluyor ve o sayı kadar tuzlukta ilerleyip yazan kelimeyi bakmadan kağıda yazmaya çalışıyor.

image3 image4

image5 image6

Söylediğiniz cümleleri minik kağıtlara yazıp istediği kişiye postalayabilir. Postacı olup yazılmış mektupları kapı numaralarına göre dağıtma oyunu oynanabilir. Örüntüler çizilip onları devam ettirmesi sağlanabilir. Minicik bir karton kutu ile daha neler yapılır neler. “Return To Sender”ı ilham kaynağı olarak kullanıp başka oyunlar üretebilirsiniz. Yaratıcılıkta sınır yok.

Keyifli oyunlar.

logoo selin evde-etkinlik

3 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. missoceon dedi ki:

  çok beğendim, harika bir fikir. Ben de ailemle bunu deneyebilirim

  Beğen

 2. missoceon dedi ki:

  ben de yeni bir bloggerım, takip ederseniz sevinirim

  Beğen

 3. Geri bildirim: CHERRY ON TOP

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s