CHERRY ON TOP

Matematik oyunlarıyla devam ediyorum. Buradaki ve buradaki oyunlara benzer bir oyun daha. Bu kez matematik için yaptım. Matematikte öğrendikleri bir kaç konuyu sorulara çevirdim. Şekillerin isimleri, bu şekillerin 2 boyutlu mu 3 boyutlu mu olduğu, bir eksik bir fazla, toplama ve çıkarma, örüntü oluşturma, tek ve çift sayılar gibi konular var. Bir de pastanın üstündeki kiraz kartları var. Diğer iki oyunda süre sonunda en çok kartı olan oyunu kazanıyordu ama bu sefer en az karta sahip oyuncu oyunu kazanıyor.

image2 (28)

Kartların çıktılarını alıp PVC kapladım. Daha sonra oyun hamurundan bir cupcake yaptım. Cupcakei ortaya koyuyoruz. Her oyuncu sırayla bir kart seçiyor ve karttaki soruyu cevaplayıp cupcakein üstüne dikkatli bir şekilde koyuyor. Sıradaki oyuncu da bir önceki kartın üstüne koyuyor. Bu şekilde kartlar cupcakein üstüne üst üste diziliyor. Bir oyuncu kendi kartını koyarken kartları düşürürse düşen kartlar onun oluyor. Oyun sonunda kimin elinde daha az kart varsa o oyunun kazananı oluyor. ‘Cherry on Top’ kartı gelirse bir önceki oyuncu ona herhangi bir soru soruyor. Bu matematik de olabilir herhangi başka bir görev de olabilir. Kartı dans ederek koymak, arı gibi vızlamak, yaşını söylemek, şarkı söylemek vb. herhangi bir soruya cevap vermesi gerekiyor.

image1 (39)

Oyun hamurundan cupcake yaparken tam yuvarlak ya da düz bir yüzey yapmamaya gayret gösterin ki kartların düşebilmesi için imkanı da olsun. Daha konik şekilli bir cupcake iş görecektir. Oyunun PDF dosyasını yazının sonunda bulabilirsiniz. En zorlayıcı kısmı hazırlama aşaması. Malesef minik minik kartları kesip sonra PVC kaplayıp bir de onları kesmek çok zorluyor ama PVC siz olur mu çok emin değilim. Yapamıyorsanız oyunu Return to sender ya da OH NO! oyunlarında olduğu gibi oynayabilirsiniz ama kartları düşürmeden koymaya çalışmak da ayrı bir keyif katıyor. Benden söylemesi.

Keyifli oyunlar.download-pdf-button-1

logoo selin oyun indir

 

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s