GO FISH

Bu çok eski oyun 8 yaşındaki Çinli bir çocuk tarafından 1984 senesinde bulunmuş. Orjinali iskambil kartlarıyla oynanan oyunu çok farklı şekillere uyarlamak mümkün. Ben de Ela’nın öğrendiği sight wordlerle denemek istedim. Biz çok sevdik. Her türlü konuyla yapılabilir aslında.

Oyun için öncelikle kartları hazırladım. Daha sonra bunların çıktılarını alıp, kesip, daha sonra da gerçek iskambil kartlarına yapıştırdım. Üstlerini de şeffaf yapışkanlı kapla yada koli bandıyla geçince şahane oldu. Öğrendikçe farklı sight wordleri de ekleyebiliriz.

Oyunu iki kişi oynuyorsanız o zaman 7’şer kağıt dağıtıyorsunuz ama 3 ve daha fazla kişiyle oynarsanız o zaman 5’er kart yeterli oluyor. Bu şekilde kartları dağıttıktan sonra geri kalan desteyi ortaya koyuyorsunuz. Yaşı küçük olan oyuna başlıyor. Öncelikle oyuncu elindeki kartlara bakıyor ve çift varsa onları elinden çıkarıyor. Çifti olmayan herhangi bir kartın çiftini bulmak için herhangi bir oyuncuya soruyor. İstediği kart o oyuncuda yoksa –go fish diyor- ve istediği kart gelene kadar yerden kart çekmesi gerekiyor. Bu şekilde elindeki kartların hepsinin çiftini bulan oyuncu oyunu kazanıyor. Yada oyun ortadaki kartlar bittiği zaman sona eriyor ve herkes çiftlerini sayıyor. En fazla çifte sahip olan oyuncu oyunun kazananı oluyor.

image2 (29).jpeg

Küçük çocukların bu kartları tutmaları çok zor olduğundan iki adet aynı boy plastik yada karton yuvarlak nesneyi üst üste koyup tam ortasıdan delip maşa raptiye geçirirseniz çocuğunuzun kartları tutması daha kolay olacaktır. Ya da tam ortadan çarpı şeklinde dikilebilir.

image3 (22).jpeg

İster alfabe öğretmek için, ister şekilleri ister renkleri neyi öğretmek ya da pekiştirmek istiyorsanız o şekilde kartlar hazırlayabilirsiniz. Keyifli oyunlar.

download-pdf-button-1

logoo selin oyun indir

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s