`Anne`lere sevgiyle…

Sevgili anne, kaç gece evinin balkonuna çıkıp `bu çocuk neden beni dinlemiyor?` diye ağladın, biliyor musun? Kaç tane kitabı baştan okudun acaba, şu uyku sorununa çözüm bulabilmek için?? İnternette kaç geceni sabah ettin yemek problemi için? Başkasına olsa ışık hızında çözüm üreten sen, kendine yetemedin. Gizliden gizliye hep bir beklenti vardı değil mi çevrende? Hep bir baskı. Annesin ne de olsa.  Çünkü anneler bilir. Bilmek zorundadır. Ve sen o beklentiyi kendi içinde 1000`le çarptın. Vücudun alarm vermeye başladı, beklenti içini kemirdi. Aynayı kendine tuttun ” sen annesin…sen de yapamayacaksan…” Gönül isterdi ki bu his seni kamçılıyor veee.. diye flash bir cümle kurayım ama kaygı düzeyini arttırmaktan başka bir şey yapmıyor maalesef. Neyse uzun lafın kısası sen annesin ama bu toplumda gereksiz yere kutsallaştırıldığın için bocalıyorsun.

Seni kendi haline bir bıraksalar rahatlayacaksın aslında ama ne mümkün?
Zordur annelik hem de çok zor. Neden mi? Objektif olmak -haydi oldun diyelim- objektif kalabilmek zordur da ondan. Sen bir başkasına belki çok ala çözümler üretirsin ama iş kendi çocuğuna geldiğinde sağlıklı düşünemezsin. O sorun senin içinde seni kemirmekle meşgulken bilmezsin ki cevap aslında sensin. Uykuyla ilgili ufacık bir bilgi seni bambaşka yerlere götürecek aslında bir de bakmışsın ki yatağında mışıl mışıl uyuyorsun. Ne hem de deliksiz mi? Sabaha kadar. Yok artık. Biraz daha sakin kalmayı başarsan, evdeki halının temizlik derdine düşmesen, doğru işaretleri bilsen, şu tuvalet eğitimi zulüm olmaktan çıkacak ama işte tünelin ucundaki o ışık nerede? Sende. Saklamışsın arkana göremiyorsun.

Sosyal medyada hep görüyorsun değil mi? Ne de güzel oynuyor anneler çocuklarıyla! Vah tüh diye dövünme hemen. Sanıyor musun ki her gün 7/24 etkinlik yapıyorlar? Yok öyle bir şey, rahat ol. Kimse kimseden daha anne değil sonuçta. Seni yetersiz göstermek, kendi mükemmelliklerini sergilemek için de orada değiller. Bardağın dolu tarafından bak. İlham alabilmen için paylaşıyor olamazlar mı? Sen çocuğuyla süper, şahane, görülmemiş şeyler yap(a)mayan anne. Kötü, ilgisiz bir anne değilsin. Çıkar aklından “o anneyse ben neyim?” düşünceni.  Sadece yavruna sarılman, seni seviyorum demen, öpmen, şakalaşman bazen sadece bir bakışma yeter. Saatlerce planlanan, uzun uğraşlarla hazırlanan etkinliklerin yerine geçer.

Bu site sana, çocuk yetiştirirken rehber olsun diye kuruldu sevgili anne. Böyle çocuğun uyumuş, hayal et. Sen almışsın eline kahveni, tabletten/ telefonundan açıp okuyorsun yeni yazıyı. Öyle sıcak, kısa ama etkili bir şeyler işte.

Bu site benim mesleğimle birleştirdiğim annelik serüvenim aslında. Öyle sadece esprili bir yaklaşım değil çocuk büyütmek için çok değerli bilgiler bulacağına da inanıyorum. Keyifli okumalar.

Selin YÜKSEL, Çocuk Gelişimi Uzmanı + Anne