DIY AKTİVİTE KİTABI

Bu materyal konuşma terapisinde kullanılıyor. ‘Adapted Book’ diye geçiyor. Orjinalinde 3 tane kelebek var mesela. Çocuk sayıyor ve sonra uygun sayıyı buluyor. Ama adapted book özel eğitimde kullanılan bir materyal. Dolasıyla çizgiler net ve her zaman aynı olmalı gibi teknik detayları var. Ben silinebilir bir yüzey olsun diye PVC yaptım. İstediğim renkte, şekilde ve sayıda yapabiliyorum bu sayede. Ela’yla İngilizce bir şeyler oynamak için yaptım ama sayılar-renkler-hayvanlar her türlü kavramla da yapılır.

Öncelikle Google’dan istediğim hayvanların görsellerini buldum. Sonra word de bir tablo yaptım. Oraya eşit aralıklı olacak şekilde copy paste yaptım. Sonra tüm bunların çıktısını aldım. Kestim. Her birini ayrı ayrı PVC kapladım. Kestim. Arkalarına cırt cırt yapıştırdım. Kitap haline getirmek için de pvcleri delip deliklerden kablo bağı geçirdim. Hani kablolar derli toplu dursun diye olur ya işte onlardan. Keçeli kalemle istediğim kadar hayvanı çiziyorum.Örneğin 3 tane turuncu kedi.  Daha sonra Ela sayıyor ve arka sayfadaki  renk, hayvan ve sayı görsellerinden uygun olanları yapıştırıyor. 

unnamed (1) unnamed (2) unnamed (3) unnamed (4)

Bu pvc olayına da bir açıklık getireyim malum benim çok kullandığım bir ürün kendisi. Bu konudaki araştırmaları, çalışmaları bulmaya çalıştım ama kayda değer pek bir şey bulamadım. Ağza alınmaması gerektiğini biliyoruz dolayısıyla oral dönemini tamamlamamış hiçbir çocuğa önermiyoruz ki mıknatıs da aynı şekilde ağza alınmaması gereken bir materyal. Bunun dışında pvc’nin kendisinin zararlı olmadığını ama yapımında başka maddeler- ftalat, bpa gibi- kullanıldığı için onlarla birlikte zararlı hale dönüştüğünü,  pek çok oyuncakta da kullandığı ve üçgen içindeki değerinin de 3 yani orta dereceli zararlı olduğunu öğrendim. Yurt içindeki ve Yurt dışındaki pek çok okulda halen kullanıldığını da biliyoruz. Bilemiyorum benim PVC konusunda ki yorumum budur. Ben severek kullanıyorum. Yaptığım iş uzun soluklu oluyor.

Şimdi bir şey öğretme çabasında olmadığımızı yinelemek de fayda var. Ela’nın ilgisi var. Biz bu ilgisini destekliyoruz sadece. Hepsi bu. Dinozorlara ilgisi olan bir çocuğa nasıl oyuncakları, kitapları alınıyorsa ya da sinemaya müzeye vb. götürülüyorsa bizimki de o hesap. Kendisi merak ediyor ve soruyor. Renklerin, sayıların, hayvanların İngilizce’sini söyleyince şakır şakır İngilizce konuşuyor bizim çocuğumuz demiyoruz tabi ki. Kaldı ki öğrendiğinden de şüpheliyim. Kullanılmazsa pratik yapılmazsa 3 güne unutur. Olsun şimdilik mutluyuz. Keyifle bir şeylerin İngilizce’sini öğrenmeye çalışıyor.

https://www.instagram.com/p/BNr5lL2l4SU/?taken-by=selin_elo

https://www.instagram.com/p/BNr7K3LlB7J/?taken-by=selin_elo

oyunu indirmek için

my first words

img_0986 oyun indir

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Derya Mamat dedi ki:

    Süper bir oyun❤

    Liked by 1 kişi

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s