TIRAŞ KÖPÜĞÜNDEN PASTALAR

unnamed-3

Çocukların değişik materyallerle çalışmalarını gelişimleri açısından çok önemsiyorum. Küçük yaşlarda çocuklara kavramsal zekalarını geliştirebilecekleri ve deneyimleyerek öğrenebilecekleri duyusal materyaller sunabilmek bu yolla kendilerini ifade edebilmelerinin, farklı bakış açıları geliştirmelerinin ve yaratıcı düşünmenin adımlarını atmamıza yardımcı olur. Pek çok materyali bir arada kullanmak ve birlikte bir ürün ortaya koymak dokunma duyusunu harekete geçirerek üç boyutlu düşünmeye de yardımcı olur.

Şüphesiz bütün duyu organlarımız son derece mükemmel bir şekilde yaratılmıştır.  Ancak dokunma duyusu gelişmiş bireylerin dikkat becerisinin de çok iyi olduğunu öngörebiliriz. Çünkü dokunma duyusunun keskinliği vücudun bölümlerinde değişebildiği gibi insandan insana da değişir. Bazı insanlar öyle hassas bir dokunma duyusuna sahiptir ki ufacık bir ağırlık değişimini dahi farkedebilir.

Dolayısıyla daha çok küçük yaşlarda farklı materyallerle çocukları tanıştırmak, yaparak yaşayarak öğrenme prensibine de ışık tutar. Bugün sizlere tam da dokunma duyusuna hitap edecek bir evde- etkinlik anlatacağım. Materyallerin hemen hepsi evde bulunabilecek bulunamasa bile oldukça uygun fiyatlara alınabilecek malzemelerle eğlence garantili bir oyun oynayacağız. Benim kızım ben ne zaman mutfakta hamur işi, kek vb. bir şey yapsam hemen yanıma gelir ve çırpmak için ya da bir şekilde yardım etmek ister. Çok meraklı böyle etkinliklere. Hep söylediğim bir şey var: “Mutfak” bir çocuğun gelişimini destekleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Günlük yaşam becerisi destekliyoruz deyip sokun mutfağa. Yumurta kırsın. Tuz eklesin. Hiçbir şey yapmıyorsa verin eline bir kaşık, yemeği karıştırsın. Kaptan kaba aktarma becerisi, tane kavramı, sayı kavramı, küçük kasları vb. bütün becerileri ve gelişimi aynı anda desteklenmiş olur. Bu etkinlik de böyle bir arayışla ortaya çıktı. Mukavva pasta tabanlarına krema sürüp, süsleme etkinliği yaptık.

Önce malzemeler

unnamed-5unnamed-6unnamed-7unnamed-8

  • Kalın mukavva ( Herhangi bir ayakkabı kutusunun içi, kargo kolisi vb. olabilir. )
  • Çeşitli renk ve şekilde pullar, payetler, boncuklar ( Yoksa renkli kağıtları küçük küçük keserek de kullanabilirsiniz. )
  • Hazır konfetiler ( alternatif süsleme malzemesi olarak kullanılabilir. )
  • Renkli simli yapıştırıcılar.
  • Abeslang (boğaz çubuğu, dil çubuğu olarak geçer. Eczanelerden ve bazı kırtasiyelerden toplu olarak alabilirsiniz. Bulamazsanız şart değil. Daha sonradan kullanmayacağınız bir kaşık da iş görür.)
  • Traş köpüğü ( Evde ne varsa. Çok kullanmayacağız zaten.)
  • Gıda boyası ( Yoksa sulu boya ya da guaj boya da olur.)
  • Kremayı koymak için eski muffin kapları ya da hobi amaçlı kullanılabilecek kaplar vb.

 Görüldüğü gibi malzemelerin hemen hiçbiri zorunlu değil. Evinizde elinizde olanları da değerlendirebilirsiniz. Tıraş köpüğü ve mukavva olmazsa olmazı.

Çalışacağımız masayı streç film kapladım. Mukavvalara daireler çizip kestim. Bunlar bizim pasta tabanlarımız oldu. Muffin kaplarına tıraş köpüğü sıktım. Birkaç damla gıda boyası ilave edip karıştırdım. Pasta süslemesinde kullanacağımız pul ve payetleri küçük kaselere koydum. Bütün malzemeleri kızımın önüne koydum ve bekledim. O zaten olayı hemen anladı. “ Pasta yapıcaaz!” diye sevindi. Başta sadece abeslangla sürdü ama etkinlik sonunda saçlarımızdan bile köpük temizliyorduk. İşte eğlence garantili dememin sebebi de bu. Çünkü kirlenmeye bayılıyorlar ve bir oyunda su, kum ve kirlenmekten biri varsa o oyun eğlence ve uzun saatler oynama garantili oluyor.

Keyifli oyunlar.

img_0986

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s