ORTASI BOŞ KİTAP

ortasi-bos-kitap

Herhangi bir şeyi güzel kılan sadece ona çok emek verilmiş olması mıdır? Bazen bir şey için saatlerce, günlerce belki yıllarca uğraşırsınız ama sonuç sizi tatmin etmeyebilir. “Karmaşık hale getirmek basitleştirmekten daha kolaydır. Basit fikirler zihne daha çabuk ulaşır ve daha kalıcı olurlar.” İşte size kelimenin tam anlamıyla kusursuz bir çocuk kitabı.

Tina Turner’ın bir şarkısı vardı.  ‘Simple is the best.’ yani ‘ Basit/ Sade olan en iyisidir.’ Bu kitap bu sözün vücut bulmuş hali gibi. Son derece yalın, basit ama çok iyi düşünülmüş, ince bir zekanın ürünü. Kitap tamamen siyah beyaz. Oldukça kalın ve ebat olarak da alışılmışın dışında.  Ortasında kocaman bir boşluk olan kitapta kimi zaman hamile bir kadının göbeği, kimi zaman bir büyütecin gördüğü, obur bir adamın karnı, denizaltının penceresi, bir objektifin çektiği ya da bir çöpün içi, tencerenin dibi, bir canavarın avı, bir adamın dişi oluveriyorsunuz. Yani bu kitap da yazarın diğer kitapları gibi interaktif bir kitap. Herve Tullet’in Türkçe’ye çevrilmiş ikinci kitabı.

Kitap aslında 3 yaş üstüne hitap edebilecek düzeyde. Fakat 3 yaş altına da biraz destekle okunabilir.  Siz benim okunabilir dediğime bakmayın. Her sayfada bir cümle ya var ya yok. Bu kitapta hayal etmek var. Yaratıcı düşünce var. Elinize her aldığınızda ruh halinize göre seyri değişebilecek bir kitap. Normal şartlarda bunlar amaçlanmış olsa da küçük bir çocuğa olayı biraz somutlaştırmak iyi olabilir. Bu amaçla biz Ela’yla okurken elimizin altındaki  bir takım objeleri işin içine dahil ediyoruz ve böylece bu kitaptan çok keyif alıyoruz. Nasıl mı? Buyrunuz…

unnamedSebze ve meyve magnetleri,

unnamed-8

ahşap böcekler,

unnamed-4

ahşap küpler,

unnamed-7

buzdolabı magnetleri,

unnamed-11

çeşitli oyuncaklar.

Bu şekilde bulunduğumuz odada ne varsa onlardan yararlanarak o sayfaya bir anlam yüklemeye çalışıyoruz. Bu kitap Ela’nın kitaplığındaki ‘En İyi 10’ kitabın içindedir. Herkese de tavsiyemizdir. Daha fazla örnek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/BQvjwNhltmL/?taken-by=selin_elo

Keyifli okumalar.

img_0986

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s