AKILLI TİLKİNİN MASALI

akilli tilkinin masali.png

Ela’nın kitaplığındaki en değerli, bizim için en önemli kitapları paylaşmaya çalışıyorum. Şüphesiz kitaplarımızın hepsi değerli tabii ama iz bırakanlar blogumda yerlerini alıyor.  Akıllı Tilkinin Masalı kesinlikle ilk 10’a girer. Çizimleri şahane ancak çizimlerinden ziyade hikayesi çok güçlü bir kitap. Daha önce burada kitaptan bahsetmiştim. Koşulsuz ssevgi ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

Hikayede minik tilki Lokum annesinin onu her koşulda seveceğinden emin olmak istiyor. Aslında annesi demek çok doğru olmayabilir çünkü hikayede bu yetişkin tilkinin ismi Kızıl tilki. Kimbilir belki de baba tilkidir. Orası okuyucuya bırakılmış sanıyorum. Kızıl tilki Lokum’un her sorusuna ‘ne olursan ol, seni her zaman seveceğim.’ diye yanıt veriyor. Lokum kimi zaman bir timsaha, kimi zaman vahşi bir ayıya, bazen bir böceğe dönüştüğünü hayal ediyor. Ama Kızıl Tilki koşullar ne olursa olsun sevgisinin daimi olduğunu, onunla her koşulda ilgileneceğini, sımsıkı sarılacağını söylüyor. En güzeli de lokum ardı arkasına sevgiyle ilgili sorularını sıralayınca Kızıl Tilki herşeyi bilmediğini sadece onu her zaman seveceğini bildiğini söylüyor.

‘Sevgi, yıldızların ışığı gibidir. Hep parlar, hiç sönmez.’ Diyor kitapta Debi Gliori. Sadece çocuklar için değil, ebeveyn olan herkesin okuması gereken bir kitap bu kitap. Zaman zaman çocuğumuzun bazı davranışlarına sinirlenip öfkemizi kontrol edemediğimizde hemen Lokum’un davranışları karşısında Kızıl Tilki’nin sözleri gelsin aklınıza. Unutmayın, bir çocuğun en çekilmez olduğu zaman aslında sevgiye en çok ihtiyacı olduğu zamandır. Aslolan o anlarda da evladını sarıp sarmalayıp sevgini hissettirebilmektir. Çünkü her ne kadar o an için davranış can sıkıcı olsa da o yalnızca bir an. Asla çocuğunla arana girmesine müsaade etmemen gereken bir an. Düşüncelere takılıp kalmayın. Onlar gelir gider. O düşünceler gerçek siz mi? Sizi gerçekten yansıtıyor mu? Bu çok önemli .Çoğunlukla yaşanan duygunun yoğunluğuyla gelip giden düşüncelerden ibarettir. Bu düşünceler evladınızı sevdiğiniz gerçeğini değiştirmiyorsa bunu hissettirebilmek de gerekir.

Kitabın arkasında günümüz çocuk klasiklerinden biri olarak kabul edildiği ve eleştirmenler tarafından ‘Kocaman bir kucaklamanın edebi karşılığı’ olarak tanımlandığı yazıyor.  Aile sevgisini anlatan bu duygusal ve eğitici öykü için kitaplığınızda yer açmayı unutmayın.

Çok keyifli okumalar.

logoo selin kitap-kurtlarina

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s