THE BIG SAD WOLF & THE MEAN LITTLE PIGS (WIGGLY WORM GAME)

Klasik masalları esprili bir bakış açısıyla ele alan kitapları seviyorum fakat klasik masalların hepsini Ela’ya okumuyorum. 3 Küçük Domuzcuk ve biraz da Külkedisi’ni biliyor.  Burada daha önce bir kitap paylaşımı yapmıştım. Bu kitap da aynı Küçük Külkedisi gibi hikayeyi bambaşka anlatıyor. Kitabın en önemli kahramanı Humphrey. Humphrey bir kitapkurdu ve Max’in bütün kitaplarını yiyor. Hikaye zamanı geldiğinde ise aslında böyle oldu diye başlıyor hikayeyi kendi bakışaçısıyla anlatmaya.

humphrey_spread2_850

Bu hikayede de kurt kötü kalpli değil sadece hasta  ve domuzlar da küçük değil kötüler. Kurt komşularına kendini tanıtmak ve arkadaş olmak isteyip yalnızlığına derman ararken domuzlar hiç de arkadaş canlısı davranmıyorlar. Kurt hasta olduğu için domuzların evlerini tamamen yanlışlıkla hapşırarak yıkıyor. Hikayenin sonunda ise korkunç bir yanlış anlaşılma sonucu Kırmızı Başlıklı Kız’ın evinden çıkan başka bir kurt avcıdan kaçıyor ve bu iki kurt arkadaş oluyorlar. Dilimize de çevrilmesini umduğum bu kitaba bir yerlerde rastlarsanız mutlaka alın. Humphrey’nin bir devam kitabı daha var o da Cinderella. Bu kitap da en az birincisi kadar komik.

cinderella file

Bugün bu yazıyı yazmaktaki amacım ise daha farklı. Bir süredir Ela ile okuduğumuz her kitaba bir oyun buluyoruz. Dolayısıyla elinizde kitap olmasa bile oyunu oynayabilirsiniz diye düşündüm. Hem içinde kurt ya da tırtıl olan her kitaba uyarlanabilir. Bu şekilde kitaplı oyunlar paylaşmaya devam edeceğim.

Bugünkü oyun hem çok kolay hem de çok eğlenceli. Oyun için renkli bir kartona ve kalemle makasa ihtiyacınız var. Bir kartonu ister kurtçuk şeklinde isterseniz de dümdüz şeritler olacak şekilde 20 adet şerit ya da kurtçuk çıkarın. Her beş şeridin ucuna kalp, 5’ine dondurma, 5’ine arı ve 5’ine de  kurtçuk çizin. Şeritleri resimli kısımları alta gelecek şekilde bir bardağa /kavanoza koyun. Büyükçe bir halka yapın. Bir oyuncu bir kart çeksin. Kartta:

-KALP gelirse bütün oyuncular birbirine sarılsın.

-ARI gelirse 10 saniyeliğine herkes arı olsun ve uçarak vızz sesi çıkarsın.

-DONDURMA gelirse 10 saniyeliğine herkes heykel olsun ve donsun.

-KURTÇUK gelirse 10 saniyeliğine kurtçuk gibi sallansın, kıvrılsın.

Tüm oyuncular birer kart çektikten sonra bu kez de iki oyuncu birer kart çeksin ve her iki karttaki hareketi aynı anda yapmaya çalışsınlar. Örneğin kalp ve dondurma geldi. İki oyuncu birbirine sarılırken donsun. Eğlenceniz bol olsun.

logoo selin kitap-kurtlarina

 

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s