GERİ SAYIM TAKVİMİ

Biliyorum bu yazıyı yayınlamak için biraz geç kaldım ama çocuklar hasta ve siteye yazı yüklemek zaman gerektiren bir iş. Bu fikri alıp bayramlara, Ramazan’a falan da uyarlayabiliriz. Burada herkesin bir advent calenderı ( Christmas geri sayım takvimi)  var. Christmas akşamına kadar 1 Aralık’tan başlayarak geri sayımın takip edildiği ve bu beklemeyi eğlenceli kılan, genellikle içinde şeker, çikolata bulunan minik minik kutucukların olduğu bir takvim. Her gün bir kutu açarak Christmas için geri sayım yapıyorsunuz. Şeker çikolatadan başka mini mini oyuncakların olduğu takvimler de var. Lego’nun da çok güzel takvimleri oluyor. Hatta yetişkinler için her bir kutudan makyaj malzemesi, banyo bombası çıkan değişik takvimler bile var. Bu takvimleri dışarıdan alabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Benim amacım farklı olduğu için tabii ki kendim hazırladım. O yüzden advent calender dedikleri fikri kullanarak yeni bir fikir ürettim. Hazırlarken de aşama aşama fotoğraf çektim ki sizler de yapabilesiniz.

image0 (4).jpeg

Ela’nın kitaplığında okumasını istediğim bazı kitaplar vardı fakat kitapları çok önceden aldığım için; Ela’ya okumak çok cazip gelmiyordu. Bu kitaplar kendisinin okuyamadığı zamanlarda genelde charity shoplardan alınmış kitaplar. Kütüphaneden her hafta kitap seçiyor ve okuyordu ama evdekilere sıra gelmiyordu.

Öncelikle bizim bir yılbaşı ağacımız yok ama ben bir tane yaptım.

image0 (3).jpeg

image1 (74).jpeg

Boya yaparken kullanılan maskeleme bantlarından aldım ve bunlarla duvara iki şerit çektim. Daha sonra silikon tabancası ve yılbaşı süsü yardımıyla yılbaşı ağacımı oluşturdum. Maskeleme bandı duvarda hiçbir şekilde iz bırakmıyor ve üzerine silikon tabancası kullanılarak pek çok şey yapıştırılabilir. Bu da fikir olarak dursun.

image2 (55).jpeg

image1 (75).jpeg

image2 (56).jpeg

2 cupcake kağıdını zımba ile birbirine birleştirdim. ( Minik zarf da olur.) Her birinin içine daha önceden burada yapımını anlattığım Ela’nın kitaplığında olan kitapların görsellerini koydum ve birer tane de şeker, mini oyuncak ya da Christmas şakalarından koydum. Ela hergün birini açacak. İçinden çıkan kitabı kütüphanesinde bulup bize okuyacak. Hepsi bu. Söylediğim gibi bu fikir Ramazan için geri sayım şeklinde yapılabilir. Amaç çocuğa eğlenceli bir şekilde kitap okutmak.

Benim böyle minik minik kitap yapmaya vaktim yok derseniz bir kağıda kitabın ismini yazabilirsiniz. Bunları renkli kağıt ve kalemler kullanarak yazarsanız daha hevesle açmak isteyecektir diye düşünüyorum. İçine şeker koymak istemiyorsanız o zaman belki bir paket boya alıp yada renkli minik silgiler olabilir, minik tokalardan oluşan bir paket toka olabilir. Her birine kitap ismiyle birlikte bunlardan koyabilirsiniz. Bir puzzle alınıp her bir zarfa bir parçası koyulabilir. Ben yine fikir olarak yaptığımı paylaştım. Sizler geliştirmekte özgürsünüz.

image0 (1).jpeg

image1 (72).jpeg

image0 (2)

 

 

image1 (73)Fotoğraflarda minik zarflar var ama anlatırken cupcake diye anlattım çünkü Eren yukarıya çıkarken kucağımdan ağaca asılıp ilk yaptığımı parçaladı. Bu ikinci versiyonu. Yani yapması o kadar vakit alan bir şey değil ama ağaçla da uğraşmak istemeyenler bu mini zarfları cam bir kaseye, bir kutuya koyarak da yapabilirler. Keyifli okumalar.

logoo selin diy-oyuncak

One Comment Kendi yorumunu ekle

Değerli yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s